VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Varhany se rozezněly po dlouhých desetiletích

Kostelní – Po dlouhých desetiletích se v kostele sv. Jiljí v Kostelní u Kraslic rozezněly historické varhany. První zmínka o nich pochází z roku 1713 a podle dostupných informací se z nich naposledy linuly tóny v roce 1945.

7.9.2011
SDÍLEJ:

VARHANÍK Petr Rojík znovu rozezněl historické varhany při setkání rodáků. Vedle něj stojí jejich opravář Martin Josef.Foto:

Slavnostně na ně při 20. výročí setkání rodáků v kostele, na jehož částečnou opravu se složili, zahrál varhaník Petr Rojík. Posvětil je navíc biskup František Radkovský.

Do oprav se před lety pustil dnes již zesnulý učitel Karel Malíšek, který v Kraslicích vyučoval výrobu hudebních nástrojů na bývalé průmyslové škole. Před smrtí stačil varhany rozebrat. Tamní farář pak jen těžko sháněl někoho, kdo by dílo dokončil. Chopil se toho nakonec Malíškův žák Martin Josef z Kraslic. Ten musel opravit naprosto všechny části historických varhan, které čítají na tři stovky píšťal. Obnovy se tak dočkaly vzdušnice, píšťalnice, celý hrací stůl, olověné trubičky nebo přívod vzduchu z měchu do varhan. „Práce byla velmi časově náročná, neboť varhany byly značně poškozené. Překážkou byly i vlhkostní podmínky v kostele a třeba také nedostatek historických informací o varhanách. Navíc byly už rozebrané,“ říká jednatřicetiletý Martin Josef. Ten na opravách pracoval zhruba dva roky a další tři bude dál zajišťovat servis.

Oprava vzdušnice
Vzdušnice rozvádí vzduch k jednotlivým píšťalám a bylo nutné celé její přetěsnění. „Netěsnost nastala jednak vlivem střídání vlhkého a suššího prostředí, které je v tomto kostele velmi dramatické, a také že postupem času plíseň dokonale zlikvidovala klihové lepidlo, což se samozřejmě projevilo i na jiných částech. Dále bylo nutné zkontrolovat čtyři stovky kuželek a z toho zhruba sto padesát rekonstruovat z důvodu zcela zkorodovaných ocelových částí či poškození těsnících kůží molem a jiných závad,“ poukázal opravář.

Píšťalnice
Píšťalnice slouží k přesnějšímu rozvodu vzduchu k píšťalám v nástroji a jejich rozměrům. „Zde bylo nutné píšťalnice znovu poslepovat, neboť se na nich podepsala plíseň, a vytěsnit akrylátovým tmelem.“

Olověné trubičky a vzduchovod
Vzduchovod z měchu do varhan bylo nutné v některých místech znovu poslepovat a též vytmelit kvůli nesoudržnosti klihového lepidla a únikům vzduchu. „Vzhledem k nepřístupnosti některých částí se ale tento problém může projevovat i nadále. V budoucnu bude nutné tuto část vyměnit za materiál nepodléhající vlhkosti,“ odhaduje Josef. Zároveň vysvětlil, že olověné trubičky pak slouží jen pro rozvod ovládacího vzduchu. „Byly poškozené hlavně od kuny, která asi nějaký čas ve varhanách přebývala a která mezi trubičkami občas uvízla. Trubičky byly na různých místech prokousané nebo úplně zdeformované. Některé části bylo nutné zcela nahradit.

Oprava hracího stolu
Hrací stůl byl značně poškozen. Zde se podle Martina Josefa projevili škůdci. Například larvy molů spořádaly podstatnou část filcových těsnění a nepohrdly ani papírovými míšky nebo koženým těsněním. „Vlhkost a plíseň, které doslova rozebraly usazení klaviatury, zničily papírové trubičky pro rozvod vzduchu, zkorodovaly pak veškeré železné části - pružiny, šrouby, kovové úchyty. Došlo k různým netěsnostem a pokřivení drobných dřevěných částí. O kuně a trubičkách už se raději zmiňovat nebudu. Při opravě se nám ale podařilo obnovit ovládání propojení pedálu s manuálem, které bylo z neznámých důvodů v minulosti zrušeno,“ řekl.

Měch a píšťaly
Oprava hlavního měchu spočívala v zalepení prokousaných či mechanicky opotřebovaných částí kůže. „Dále v opravě vzduchových vpustí a výfuku či zprovoznění ukazatele množství objemu vzduchu. Co se týká píšťal, zde bylo nutné zhruba polovinu dřevěných znovu slepit. Celkově všechny vyčistit, neboť řada z nich byla ucpaná hmyzem. Některé skrývaly spoustu ostatků domácí zvěře, které si sem kuna nashromáždila. Objevili jsme třeba i slepičí hlavu. Některé dřevěné píšťaly chyběly, a tak musely být nahrazeny novými. A kovové? Rozkousané a zdeformované jsme opravili, jinak celkově jsme je museli zbavit cínového moru a zavoskovat,“ dodal.

Autor: Jiří Drozdík

7.9.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

VIDEO: Devadesátiletá žena přišla na poště o 20 tisíc, když vyplňovala složenku

NOVÝ POLYGON by měl vzniknout mezi Sokolovem a Lomnicí přibližně v této podobě.

Smlouva s BMW je na krajském stole

Na investice má letos Chodov 58 milionů korun

Chodov – S investicemi ve výši více než 58 milionů korun počítá pro letošní rok chodovský rozpočet. Jeho celkový objem dosahuje částky 246, 4 milionu korun.

Kriminalisté odhalili tři pěstírny konopí a při zátahu zatkli také „zahradníky"

Karlovarsko - /FOTO, VIDEO/ Kriminalisté v Karlovarském kraji neúnavně, a především úspěšně pokračují v boji proti drogové kriminalitě.

Hod vánočním stromkem a stovky maličkých běžkařů: prohlédněte si videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 20. až 21. ledna 2018.

Přítelkyni sebral klíče od domu známého, zmizela elektronika

Habartov – Přítelkyni sebral klíče od domu staršího muže, a pak se do něj vloupal.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>