S mnohatýdenním zpožděním začíná právě dnes sezóna na českých památkách. Správci areálů se na to důkladně připravovali, aby splnili veškerá náročná opatření.

Už v sobotu například otevřel pro veřejnost své dveře kostel svaté Anny v Sedleci. Konala se tam úplně první letošní komentovaná prohlídka. A zájem o ni byl velký. „Přišlo asi třicet lidí. Byl jsem pravdu mile překvapen, předpokládal jsem, že to bude mnohem méně,“ konstatoval průvodce Marcel Vajnar. Běžně se tam prohlídky konají jednou za měsíc. Ta další bude už 12. června a bude mimořádná. Na tento den totiž připadá Noc kostelů. „Kostel bude slavnostně nasvícen a během této akce v něm uspořádáme tři prohlídky,“ dodává průvodce, z jehož vyprávění se návštěvník dozví mnoho informací o historii kostela, alei Sedlece. Kostel svaté Anny je už třetím sedleckým kostelem. Ten první, dřevěný stával na neupřesněném místě už v 9. století. První zděný byl vybudován v roce 1290, v roce 1738 byl ale stržen. Současný byl postaven v roce 1747, jeho stav ale není dobrý. O jeho záchranu se stará dobrovolnický spolek.

Znovuotevření se dnes dočkají v omezeném režimu zámky a hrady. „Abychom byli schopni limitovat počet návštěvníků, kteří se v areálu pohybují, bude vstup na zámecké nádvoří možný pouze s platnou vstupenkou. Z tohoto důvodu byl ke vstupní brance instalován turniket, který bude návštěvníky směrovat přímo na pokladnu, kde budou preferovány bezhotovostní platby,“ říká kastelán bečovského zámku Tomáš Wizovský. V areálu budou instalovány stojany s dezinfekcí a dočasně budou schované herní prvky pro děti, nebude možné si půjčit kostým na prohlídku a také bude omezen počet suvenýrů ke koupi. „Jednotlivé prohlídkové okruhy budou otevírány postupně. Protože počet návštěvníků v prohlídkách bude omezen, doporučujeme zakoupit si vstupenku přes náš rezervační systém na internetových stránkách,“ uzavírá bečovský kastelán.