Jak se mezi rozvalinami hrobů mohli objevit kosti? Takovou otázku si dnes kladou lidé v Krásné Lípě a jeden kilometr vzdálené Šindelové. Dění na hřbitově se zde také pomalu stává tématem hovoru číslo jedna.

A jak případ sami posuzují? Jakmile slyší o hřbitovu, odmítají se vyjadřovat. Mají prý strach zveřejnit svůj názor kvůli ´sousedské odplatě´. „Nevíte, jak to na vesnici chodí. Já něco řeknu a celá obec půjde proti mně. To raději ne,“ odvrátil se na znamení odchodu jeden z občanů Šindelové.

Podle dalšího usedlíka je vina na straně vedení úřadu. „Když se opravuje hřbitov, tak by se to mělo dělat důstojně. Takové metody jsou ale otřesné. Tady se ukazuje kultura národa, ta se totiž pozná i podle hřbitova,“ řekl Šindelovák.

Naopak v Krásné Lípě někteří lidé postup úřadu alespoň částečně obhajují. „Stav hřbitova byl velice neutěšený, a tak se obec pustila do jeho zvelebení. Seká se tam tráva a upravuje terén,“ popsal situaci další z dotázaných. „Řeknu vám, pokud se bude ukazovat na nějaká pochybení, tak celá akce skončí, brigádníci přijdou o práci a celé to bude, víte kde,“ doplnil s tím, že hřbitov v Krásné Lípě často navštěvují němečtí starousedlíci a úpravy v zachovalejší části se jim líbí. „Byla tady jedna Němka a ta byla dnešním stavem naprosto nadšená,“ zdůraznil.

Svým názorem do veřejné debaty se zapojila také jedna z brigádnic, která se podílela na úpravě pohřebiště. Také ona si nepřála medializovat své jméno. Sama si myslí, že se může dokonce jednat o cílenou sabotáž.
„Nevím, nedokáži si vysvětlit, jak se ty kosti, jestli nějaké vůbec byli, mohli tady objevit. Možná šlo o nějakou cílenou snahu nás poškodit,“ přemýšlí brigádnice. „Víte přece, že se pohřbívá více jak metr a půl do země. Tak mi řekněte, odkud ty údajně nalezené kosti jsou, když jsme nešli do hloubky,“ argumentuje.

Podle ní se na pohřebišti odstraňovaly jen obvodové části hrobů na povrchu. „Už tam ani nestály náhrobky a celé to bylo zarostlé keři. Tak co s tím?“ ptá se brigádnice. „Nikdo tady nechce nic znesvěcovat, ale jen dát to tady už jednou konečně do kupy,“ dodala.

S jinou verzí přicházejí myslivci. Ti nabízejí možnost, že pokud se podnikaly pouze povrchové úpravy, tak kosti mohou patřit lesní zvěři.
„Hřbitovy bývají opuštěné, klidně tam mohla uhynout laň, aniž by ji někdo našel,“ spekuluje jeden z dotázaných myslivců. „Všechno je ale možné, dříve se dělaly i mělké hroby. Když někdo třeba skonal v tuhé zimě a zemina byla ztvrdlá, tak se klidně mohlo stát, že nebožtíka uložili ne příliš hluboko,“ doplnil.