Unikátní projekt právě teď vzniká v útulku pro psy Pavlínčina fauna u Rovné. Jeho majitel David Hrbáček zde staví nové kotce, jejichž podlahy mají být v budoucnu vytápěné pomocí solárních panelů. Celý projekt vyjde na tři miliony korun. Jeho největší předností je, že zahřeje psy, které někdo záměrně vyhodí z domova.
„Již teď máme více než polovinu peněz, přičemž víc jak půl milionu jsem si na výstavbu půjčil sám. Velké částky jsme dostali také od okolních měst a vesnic a od soukromých subjektů. Bez sponzorů bychom nikdy s výstavbou začít nemohli,“ říká majitel Hrbáček.

Pokud sežene dostatek financí, mělo by být do zimy zavedené podlahové vytápění, ovšem zatím bez fotovoltaiky. „V každé boudě bude polystyrén a v něm zapletený topný drát, který zalijeme do betonu, takže od podlahy půjde teplo. Než vybudujeme solární panely, budeme vyrábět elektřinu pomocí vodní elektrárny,“ vysvětluje svůj úmysl Hrbáček.
Útulek je ve spojení s Veterinární farmaceutickou univerzitou v Brně, která by měla zkoumat, jak působí podlahové vytápění na psy. Peníze získají z grantu na výzkum.

Teplo je podle Hrbáčka důležité zejména pro zhýčkané psy, kteří nejsou zvyklí na pobyt venku. „Také hladkosrstým plemenům může být zima,“ dodává. Co se plánů do budoucna týče, chce je majitel útulku instalovat i do kotce pro kočky. „Někdy se k nám dostanou podchlazená koťata bez matky. Ta musí být neustále držena v teple, takže by stačilo vytopit jen jejich část kotce. Nemělo by to vyjít na víc než 38 tisíc korun,“ říká. O peníze by chtěl požádat město Sokolov.

Hrbáček zároveň poukazuje na pomoc, kterou mu poskytli sponzoři. „Spolek ochránců přírody chce věnovat 20 tisíc korun pro naše kočky. Lidé sem vozí i dlaždice nebo jejich zbytky, které využíváme při výstavbě nových, vytápěných kotců. Dostali jsme i sponzorský dar v podobě vybavení na odchyt zvířat a čtečky na čipy,“ vypráví.

Nápad se vesměs setkal s pozitivními ohlasy. „Já si myslím, že solární panely jsou velmi ekologickým řešením. Jsem ráda, že alespoň někdo má o ty pejsky starost,“ prohlašuje Sokolovačka Štěpánka Tupá. ,,Psy mám rád, ale uvažoval jsem, jestli jim tam nebude příliš horko. Bohužel jsem zatím v tomto útulku nebyl, takže nevím, v jakém stavu mají podlahu,“ říká k tématu Radek Sys ze Sokolova.
Najdou se ale i opačné reakce. „Přijde mi to jako zcela scestný nápad. V době, kdy se zvyšuje nezaměstnanost a vláda pomýšlí na zkrácení pracovního týdne na čtyři dny, hodlají útulky zavádět topení pro psy v kotcích? Očividná hloupost. V první řadě by se mělo myslet na lidi, psi v útulcích nejsou ani druhotný problém, je to prostě zcela nepodstatná záležitost,“ rozčiluje se David Novák.

Co však momentálně útulku schází, jsou dobrovolníci. Podle majitele potřebují někoho, kdo by přišel psy vyčesat nebo vyvenčit a neočekával finanční ohodnocení. „Útulek si na sebe ani nevydělá, natož abychom mohli platit brigádníky,“ dodává smutně Hrbáček.

Adéla Kamenská