Na štiplavý a nepříjemný zápach si včera stěžovali lidé ze sídliště v Kraslicích. Dým, kvůli kterému nemohli během noci na čtvrtek větrat, pocházel z prostoru u řeky Svatavy poblíž Barvířské ulice. Ještě kolem sedmé hodiny ráno zde doutnala velká hromada spálenin. Odtud se zápach linul směrem do centra města.
„Ve středu večer jsme šli spát kolem dvacáté hodiny. Chtěli jsme usnout při otevřeném oknu, ale to se nedalo. Tak jsme ho zavřeli. Ráno jsme si pak chtěli vyvětrat, ale to zase nešlo, opět jsme z venku cítili stejný smrad. Jestli to bude smrdět i další večer, tak zavolám policii nebo hasiče. Ať to někdo zarazí. Je vedro a já se zavřenými okny spát nehodlám,“ zlobila se jedna z obyvatelek kraslického sídliště.

Zakouřená oblast, kde občané nemohli otevřít kvůli zápachu okno, nezůstala bez odezvy. Již dva lidé si stěžovali přímo na Městském úřadě v Kraslicích. Celou situaci musel řešit odbor životního prostředí. Podle některých zdrojů štiplavý zápach vznikal při pálení mokrého dřeva.

Kouř pocházel ze spáleniště, kde se pálily větve a dřeviny. Ty byly vykáceny v rámci akce, kterou zorganizovalo Povodí Ohře. Její součástí je i úprava Svatavy v Kraslicích. Podle mluvčího Jana Svejkovského zhotovitel požádal o povolení hasiče i město.
„Dorazily k nám stížnosti a kolegové je jeli prošetřit. Ačkoliv firma měla pálení povolené, na základě stížností jsme ho zakázali. Zápach byl jistě obtěžující a nemůžeme dovolit, aby likvidovali dřevo tímto způsobem, když to obtěžuje obyvatele Kraslic. Zbytek dřevin tak bude odstraněn jiným způsobem,“ prohlásil Svejkovský. „Bylo nám nahlášeno, že někdo bude pálit klestí, ale žádné stížnosti, co se zápachu týče, k nám nedorazily,“ sdělil kraslický hasič Jiří Kaňkovský. Také on ale kouř v Kraslicích cítil.

Adéla Kamenská