To vše byla témata, která hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek projednával s vedením Kraslic v čele se starostou Otakarem Mikou. Je celá řada projektů, kde může kraj pomoci. Je třeba je naplánovat a poté projednat. Na závěr návštěvy navštívil hejtman budovu bývalého internátu, kde v současné době poskytlo město spolu s krajem azyl uprchlíkům z válkou zmítané Ukrajiny.

"Pozvali jsme hejtmana proto, aby se na vlastní oči přesvědčil co nás trápí. Svezl jsem ho po nejvíce rozbitých komunikacích, které patří kraji. Zejména Mánesova ulice na Luby je v hodně špatném stavu. Kraslice leží v průsmyku kudy projede tisíce aut nejen místních, ale celá řada dalších. Obchvat lze udělat nelze. Lidé přes město míří za prací do Německa nebo rekreanti mířící zejména v zimě zase do horské Bublavy a Stříbrné," řekl starosta Kraslic Otakar Mika.

"Myslím si, že máme vnitřní dluh vůči Kraslicím co se stavu některých krajských páteřních komunikací týká. Pomoci jsme připraveni i se sesuvem svahu na železnici tak, aby to nemuselo jít na vrub jen Kraslicím, ale aby se o to postarala správa železnic.

Do loketského kostela dorazil zvon. V neděli mu požehnají.
FOTO, VIDEO: Do loketského kostela dorazil zvon. V neděli mu požehnají

Dále se spolu bavili o převodu bývalého internátu střední školy výroby hudebních nástrojů, posléze živnostenské školy. Sedmipatrová budov je doposud ve vlastnictví kraje a převádí se dlouhé měsíce na město. "Zde chceme v jednáních nabrat větší rychlost při převodu majetku, abychom mohli připravit následná závažná rozpočtová opatření. Při prohlídce budovy hejtman ocenil zázemí uprchlíků i jejich ochotu pracovat či studovat. Ocenil i rychlý přístup města v této otázce.

"U všech lidí, se kterými jsem zde mluvil, byl na prvním místě vděk za to, jak se o město Kraslice postaralo. Zde z mé strany patří všem, kteří se na tom podíleli obrovský dík. Uprchlíkům z Ukrajiny to pomáhá zejména po psychické stránce," říká hejtman. Co se týká převodu budovy, souhlasí s tím, že ji chce kraj převést na město co nejdříve, aby zde mohlo uskutečnit své plány.

Řehtači v Šabině drží tradici a letos mají dokonce nové posily
FOTO, VIDEO: Řehtači v Šabině drží tradici a letos mají dokonce nové posily

Kraslický radní František Stůj požádal hejtmana o větší podporu kulturních akcí ve městě. I zde slíbil hejtman vstřícné jednání. "Ano, bavili jsme o větší podpoře kulturního i sportovního dění v Kraslicích. Vnímáme to tak, že Kraslice jsou určitým způsobem hendikepované, protože jsou v podhůří jaksi vyosené z té hlavní osy Karlovy Vary, Sokolov, Cheb. Myslím si, že témat je celá řada. Velmi důležitým faktem bude rozvojový plán Kraslic na dalších deset let, který město v současné době dává dohromady. Až bude hotov, můžeme si spolu sednout a říci, kde lze pomoci," dodal hejtman.

Na řadu by tak mohlo přijít i zázemí fotbalistů, které je opravdu ostudou v celém kraji. Kraslice mají požádáno o dotaci u vládní agentury pro sport. Pokud by nevyšla, mohou spolu s krajem hledat další řešení.