Tragická událost v Žďáru nad Sázavou, kde po útoku psychicky nemocné ženy zemřel šestnáctiletý chlapec a několik dívek i policista byli zraněni, přimělo vedení Karlovarského kraje k prověření bezpečnosti škol. Kraj je zřizovatelem bezmála třiceti středních škol.

„V této souvislosti oslovil náměstek hejtmana pro školství Václav Sloup (KSČM) dopisem všechny ředitele škol a školských zařízení, v němž je požádal, aby podali informaci o tom, jakým způsobem mají zabezpečeny vstupy do objektů škol a školských zařízení proti vniknutí cizích osob," uvedla Jana Pavlíková, krajská mluvčí.

Téma o bezpečnosti škol z pohledu ředitelů a Karlovarského kraje a o možných opatřeních, která by školy mohly realizovat, bylo zařazeno do programu školení ředitelů středních škol, které se uskuteční ve dnech 21. až 22. října.

Žádná mimořádná opatření ředitelé škol nechystají. V Gymnáziu a Obchodní akademii Mariánské Lázně třídní učitelé znovu poučili žáky, že nemají do budovy školy pouštět nikoho cizího.

„Studenti mají čipy a pro návštěvy slouží boční vchod monitorovaný kamerou. Učitelé samozřejmě drží dozory. Více neděláme, protože víc už to nejde," uvedl Miloslav Pelc, ředitel školy.

To samé platí na Integrované střední škole technické a ekonomické v Sokolově. Podle ředitele Pavla Januse jsou bezpečnostní opatření ve škole dostatečná už nyní.

„Vstup do školy je přes recepci, kterou hlídá pracovník školy. Do objektu se tedy dostanou jen lidé, tedy žáci a zaměstnanci, s bezpečnostním čipem. Všechny prostory školy navíc střeží bezpečnostní kamerový systém," zdůraznil ředitel Janus.

Také karlovarský magistrát, pod nějž patří základní školy ve městě, žádná zvýšená bezpečnostní opatření nechystá. Potvrdil to náměstek primátora Jiří Klsák (KOA).

„V souvislosti s útokem ve Žďáru nad Sázavou, jakkoliv byl tragický, jsme žádná mimořádná bezpečnostní opatření nezavedli. Tento útok byl svým charakterem ojedinělý, pachatelka byla zajištěna. Okamžitá opatření by byla na místě v okamžiku, kdy by došlo k nějaké události, jejíž pachatel by nebyl zadržen," uvedl náměstek karlovarského primátora Jiří Klsák.

Dodal ale, že vedení karlovarského magistrátu vyzve ředitele mateřských a základních škol zřizovaných městem, aby prověřili stávající systém bezpečnostních opatření.

„Případně zvážili zpřísnění režimu přístupu do školních budov," doplnil náměstek Klsák.