Kohokoliv, kdo je ochoten pomoci zdravotníkům zvládnout špatný vývoj koronavirové pandemie, shání Karlovarský kraj. Zájem má nejen o lékaře, ale především o sestry, nemocnice potřebují i pomocný personál. „Opravdu nám jde o kohokoliv, kdo má ruce a nohy a může pomoci. Všem za práci zaplatíme,“ vyzývá veřejnost krajský zdravotní radní Jan Bureš.

Kraj uvítá lázeňské sestry, ale i zdravotní sestry v důchodu. Pomocný personál je pak třeba na neustálé stěhování lůžek či jejich převlékání. Vítáni jsou dobrovolní hasiči. Zatím se neozval ani nikdo ze zahraničí, pomoc nenabídli ani praktici, kteří by alepodle Bureše měli zůstat v ordinacích.

Každá pomoc se bude hodit také proto, že Karlovarský kraj už o tomto víkendu otevře nové covidové zařízení. „Zřizujeme ho v Nejdku v objektu Rehos, kam umístíme pacienty, kteří nevyžadují napojení na umělou plicní ventilaci a jejich stav není natolik vážný, aby museli být v nemocnici,“ vysvětluje Bureš.

Nemocnice totiž potřebuje kapacity na vážné případy. Už nyní jsou infikovaní, kteří se doléčují, ale stále potřebují lékařskou péči, převáženi do nemocnice v Mariánských Lázních. Její kapacita je 39 lůžek. Nejdek má být dalším takovým střediskem, které nově nabídne 66 míst. Už o víkendu tam bude vytvořeno prvních pět míst.