Najet na něj nemůže ani žádná technika pro úpravu stop, protože by se pod ní zřejmě zřítil. Na nový město nemá peníze. Vypomoci se proto rozhodl Karlovarský kraj a nezisková organizace MAS Sokolovsko.

"Mostek nemá význam pro obec, ale je zásadní pro turisty. V létě trasu hojně využívají turisté, v zimě běžkaři. Jde řádově o tisíce turistů," odhaduje starosta Přebuzi Martin Bruoth.

Cyklotrasa z Nových Hamrů na Přebuz totiž patří k nejkrásnějším v Karlovarském kraji. Vede nádhernou krajinou a svou nenáročností je vhodná i pro výlety s dětmi. Přesto je kvůli sto let starému a rozpadlému mostku aktuálně životu nebezpečná.

Tomáš P. u Krajského soudu v Plzni.
Vatikán rozhodne o knězi, který uřízl muži z Chebu varle

Zhruba před třemi lety to potvrdil i posudek Krajské správy a údržby silnic. Odborníci navíc nedoporučili jeho opravu. Zbytky kamenných opěr byly bez pojiva a prakticky kdykoliv hrozilo jejich zborcení. Pro zachování provozu na stezce je tak nutné postavit most nový. Na tom starém turisty varuje pouze cedule s nápisem Vstup na vlastní nebezpečí. Místo se dá obejít přes soukromé pozemky v jeho sousedství. Po dohodě s majitelem to je možné ale jen v zimě. Po zbytek roku se tam pase dobytek.

„Celá oblast v okolí Přebuzi a Chaloupek, kudy se vine Rolava a vede cyklotrasa, je velmi populárním turistickým cílem. Proto jsme chtěli pomoci městu Přebuz, které společně s Místní akční skupinou Sokolovsko nechalo vypracovat projektovou dokumentaci, ale na financování nové lávky nemá ve svém rozpočtu potřebné peníze," potvrdil náměstek hejtmana Dalibor Blažek.

Slavkovský les se zimě nevzdává, létají motýli, kvete mateřídouška i vřesovec
Slavkovský les se zimě nevzdává, létají motýli, kvete mateřídouška i vřesovec

Kraj proto uzavřel s městem smlouvu o výpůjčce pozemku, na kterém se lávka nachází. "Následně tam necháme vybudovat nové přemostění a pozemek pak Přebuzi vrátíme zpět, aby se o most mohla starat. Snažíme se tak pomáhat hlavně malým obcím, které chtějí rozvíjet cestovní ruch na svém území, ale často jim chybí dostatek financí,“ dodal Blažek.

Dřevěná lávka s kamenným založením bude sloužit pěším, cyklistům, lyžařům, ale projede tudy i rolba, vozidlo záchranářů či hasičů. S její realizací se počítá v první polovině roku 2023.