Na silnicích Karlovarského kraje přibývá stejně jako v celé republice střetů se zvěří. A to poměrně rapidně. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnila Česká pojišťovna. „Tradičně nejhoršími měsíci jsou říjen a listopad, nadprůměrný bývá i květen,“ uvedl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek s tím, že v kraji bylo nahlášeno přes 150 případů.

Důvodem zvýšeného počtu nehod je zejména migrace zvěře za potravou a říje srnčí a jelení zvěře. To se děje i v zimě. „Jen stěží si hledá potravu, a tak jde zvěř za lidmi. Často pak končí pod koly aut,“ potvrdil Vladimír Tomáš Smolík ze Záchranné stanice handicapovaných živočichů v Bublavě.

Podle statistik Centra dopravního výzkumu zahyne pod koly aut zhruba až devět tisíc kusů zvěře, nejvíce zajíci, srnčí zvěř, bažanti, ale i divočáci, kuny, ovce nebo koně.

Podle odborníků je v mnoha případech lepší do zvířete najet než riskovat úhybným manévrem například náraz do stromu. „Řidiči by měli být ostražitější a počítat s tím, že zvěř se často pohybuje ve skupinách, například u divokých prasat to platí téměř stoprocentně. Řidič tak může zabránit srážce s prvním divočákem, ale druhý může skončit pod koly,“ varoval Bálek. To se přihodilo jednomu šoférovi, kterému pod kola auta vběhlo celé stádo divočáků. Všech sedm prasat srážku nepřežilo. Za ´zvěřinové hody´ zaplatila Česká pojišťovna majiteli auta více než 40 tisíc korun.

Pojišťovna řeší i celkem kuriózní pojistné události. Svědčí o tom případ jednoho tuzemského autobazaru. Ten v noci hlídal vycvičený vlčák. Až do osudné noci, kdy do objektu vběhla kočka, zaběhla pod jedno z aut a vyšplhala se spodkem až k motoru, kde se schovala. Čtyřnohý hlídač okamžitě zapomněl na výcvikový dril a ve snaze se k vetřelkyni dostat poškrábal auto ze všech stran a ohlodal některé plastové díly. „A protože si vybral zánovní, leč relativně drahý terénní vůz, úhrada přesáhla sto tisíc korun,“ doplnil mluvčí.