Občanští demokraté v Karlovarském kraji mají za sebou nelehké období. V supervolebním roce přišli v parlamentních volbách o jeden mandát, z původních dvou získali pouze jeden, a v komunálních volbách nemají co slavit.

V Chebu a v Sokolově, které byly dosud baštou ODS, je převálcovali sociální demokraté, a v těchto městech se tak ODS musí při vyjednávání povolební spolupráce podřídit vítězům. Volební porážku utrpěla ODS také v Karlových Varech. Zatímco při komunálních volbách před čtyřmi lety zde získala patnáct mandátů, letos to bylo pouhých sedm. Vítězem voleb v krajském městě se stala Karlovarská občanská alternativa, a pokud ODS nebude akceptovat podmínky koaliční spolupráce stran sdružených do koalice K20, skončí v v Karlových Varech v opozici.

S neúspěchem se ODS musí smířit také v letošních senátních volbách. Kandidát Josef Pavel na Karlovarsku neuspěl ani ve druhém kole a post senátora znovu získal Jan Horník (Starostové a nezávislí s podporou TOP 09). „Musíme se nad tím zamyslet a tento neúspěch analyzovat a do budoucna eliminovat. Tato sebereflexe je nanejvýš nutná,“ uvedl předseda regionálního sdružení ODS Josef Bureš, současný poslanec Parlamentu České republiky.

Místní rada ODS v Karlových Varech bude o výsledcích voleb jednat už v pondělí. „Vše prodiskutujeme,“ uvedl bez dalších podrobností lídr karlovarské ODS Werner Hauptmann.

ODS v Sokolově ztratila a kvůli výhře ČSSD přijdou občanští demokraté o starostovské křeslo. S posty uvnitř strany to ale nezahýbe. „Vzhledem k tomu, že se rýsuje koaliční dohoda mezi námi a ČSSD a byla nám nabídnuta dvě místa místostarostů, nepovažujeme to pro naši stranu za neúspěch. Místní sněm už proběhl a shodli jsme se, že výsledek voleb pro nás není ani vítězstvím, avšak ani debaklem. Není tudíž nutné nabízet funkce k dispozici. Sice jsme nezopakovali historický úspěch, kterého ODS v Sokolově dosáhla před čtyřmi lety, ale jinak si udržujeme dlouhodobě dobrou přízeň voličů,“ řekl lídr sokolovské ODS v komunálních volbách Karel Jakobec.

Naopak v Kraslicích na Sokolovsku budou hlavy padat. ODS tam v sedmnáctičlenném zastupitelstvu získala pouhý jeden mandát, na což zareagovali předseda a místopředseda tamní ODS. „Rezignovali jsme na své funkce. ODS zřejmě potřebuje novou a mladší krev,“ konstatoval místopředseda ODS v Kraslicích Lubomír Zach.

„Chebská ODS sice ztratila v porovnání s minulými volbami dva hlasy, ale zůstali jsme paradoxně na svém. V průběhu minulého volebního období totiž naše řady opustili zastupitelé Jakl a Motičák, takže jsme naši politiku prosazovali stejně v osmi lidech,“ uvedl Jiří Strádal, předseda Místního sdružení ODS Cheb. V Chebu se o hlasy voličů ucházelo dvakrát více subjektů než před čtyřmi lety, a tak se podpora pro pravicové strany podle něj rozdrobila. „I celorepublikově přetáhly nové strany část našich voličů a to se v Chebu v těchto komunálních volbách rovněž projevilo. Snažíme se nyní v povolebních jednáních hájit náš volební program a stát se součástí konstruktivní koalice, které půjde především o rozvoj Chebu,“ dodal.

A jaké vyvodí chebská ODS z prohry důsledky? „To záleží především na názoru naší členské základny, zda bude požadovat nějaké personální či programové změny. Mou odpovědí je, že nejlépe uděláme, budeme-li nadále pracovat pro Cheb a získávat kvalitními projekty důvěru u těch voličů, kteří nás tentokráte nepodpořili,“ sdělil Strádal. (iva, jid, roc, sim)