Zástupci střední školy společně s vedením města a zástupci kraje se začátkem tohoto týdne mimořádně sešli. Výsledek? Vyplynulo z něj, že kraj směřuje k naplnění škol v Sokolově a Karlových Varech. Právě tím by hrozilo uzavření té v Chodově.

„Jako jedna z mála přitom vykázala v letošním roce nárůst počtu žáků a po všech stránkách si vede velice dobře. Škola s necelými třemi stovkami žáků je pro kraj příliš malá, přestože její náklady jsou pod průměrem kraje. Počet žáků naší školy vnímáme na rozdíl od kraje jako přednost, hlavně z hlediska bezpečnosti žáků,“ konstatuje zástupkyně chodovské školy Jaroslava Jelínková. „Navíc Chodov jako město s šestnácti tisíci obyvateli má jedinou střední školu, která zaručuje těm nejmenším žákům gymnázia, že nemusí dojíždět,“ doplnila Jelínková.

Obrovská aktivita vznikla také v Nejdku v řadách občanů i zastupitelů. Lidé se obávají varianty, že by Karlovarský kraj zrušil místní střední odbornou školu a střední odborné učiliště, kam dochází nejen místní studenti, ale dojíždějí tam i školáci například z Kraslic nebo Rotavy. Na protest vznikla petice, kterou podepsalo 6 200 lidí, a to i přesto, že podle kraje je zrušení této školy pouze jednou ze tří možných variant. „O petici už ví hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný a je ochotný s námi jednat,“ uvedl Karel Chaloupka, zástupce ředitele školy a jeden ze zástupců petičního výboru. „Hejtman nám přislíbil, že se s námi sejde 1. listopadu a budeme se tímto tématem zabývat a jednat o něm,“ dodal Chaloupka.

Škola má také velkou podporu v novém nejdeckém zastupitelstvu. „V neděli jsme měli jednání a bavili jsme se o tom, co dál. Starosta Benda přislíbil, že se bude snažit s vedením kraje také jednat a tlačit na to, aby kraj možnou variantu zrušení opustil,“ řekl Miroslav Drobný, zastupitel za sdružení ALTERNATIVA. Podle něj je podpora školy a její důležitost pro město obrovská. „Nesouhlasím s tím, že by škola neměla žáky. Doufáme, že se starostovi podaří s krajem úspěšně jednat a také že zapůsobí petice,“ dodal zastupitel Drobný.

Kraj se snaží situaci mírnit. Tvrdí, že variant, jak změnit situaci ve školách, je několit. Mluví se nejen o zrušení, ale také například o přesunu žáků mezi školami. Hejtman Josef Novotný Deníku zopakoval, že školy zatím rušit nehodlá. „Je to podle mě zatím ukvapený krok. Jednotlivé varianty se musejí vyhodnotit. Navíc dostavba nových budov na školách v Sokolově a Ostrově není hotová. Není proto kam spěchat,“ uvedl Novotný. (jid, hav)