Seriál Sokolovského deníku U vás na návštěvě pokračuje v Krajkové. Také zde obyvatele zajímá, co se v obci děje nového a jaké problémy ji momentálně tíží. Něco v dnešním rozhovoru nastíní starosta Krajkové Bohumír Zajíček. Další zajímavosti přineseme během tohoto týdne.

Jaké projekty se vám podařilo uskutečnit v loňském roce?
Mezi největší akce, co jsme v loňském roce uskutečnili, patří výměna oken na obecním úřadě. Místo původních jsme dali nová dřevěná. To aby se zachoval charakter stavby. Jsou podstatně dražší než plastová, ale tato se sem více hodí. Na tento projekt nám přispěl krajský úřad z Programu obnovy venkova. Oken se měnilo celkem šedesát dva. Jelikož jsou netypická, tak se musela dělat přesně na míru. Vůbec to nebyla levná záležitost. Náklady se vyšplhaly na 1,2 milionu korun.

Myslíte si, že vám úprava objektu přinese nějaké úspory tepla?
Rozhodně se zde zlepšila pohoda v celé budově. Ve zdravotním středisku, které je v přízemí, bývala zima a foukalo tam. Ta nová okna jsou opravdu kvalitní, jsou ochranou proti chladu a prašnosti. Úspornost budeme moci vysledovat tak zhruba během dvou tří let.

A další projekty?
V loňském roce se také investovalo do výstavby kabin pro sportovce v areálu tělovýchovné jednoty. Ti na to dostali dotaci z takzvaného porcování medvěda. Celkem dva miliony korun. Jelikož částka veškeré náklady nepokryla, tak obec ještě přidávala jeden milion a tři sta tisíc korun. Hřiště využívají nejen fotbalisté, ale také školní děti, které zde trénují atletiku.
Minulý rok jsme dále vybudovali dětské hřiště pro veřejnost, které je spojené s hřištěm v mateřské škole. Původní prolézačky a kolotoč jsme museli dát pryč. Místo nich tam jsou nové atrakce. Ty jsou ale podstatně dražší, jelikož na ně platí přísné normy. Celkem to stálo téměř půl milionu korun. To ale není všechno, platit se musí také za provoz. Nutné jsou totiž pravidelné kontroly.

A co chystáte pro tento rok?
V letošním roce bychom rádi postupovali v budování kanalizace ve spolupráci s firmou Sokolovská vodárenská, kde jsme členy. Projekt se dělá, aby se zkanalizovala severní část Krajkové, a to od pošty směrem dolů do vsi. Také to bude jistě stát haldu peněz. Byli bychom rádi, kdybychom na stavbu dostali nějakou dotaci. Sokolovská vodárenská vybuduje hlavní řad a přípojky k jednotlivým objektům jsou už ale v režii obce, popřípadě majitelů. My se jim budeme snažit kanalizaci přivést až na hranici pozemků, aby se pak mohli napojit. Letos bychom to chtěli zvládnout takzvaně papírově, protože je potřeba zajistit celou řadu povolení. Když by se to stihlo, tak bychom ještě do konce roku mohli udělat výběrové řízení. To je nezbytné při podávání žádosti o dotaci.

Půjdou letos peníze do školských zařízení?
Ano, výměna oken nás tentokrát čeká v mateřské škole, která byla stavěna někdy v sedmdesátých letech. Okna jsou tu špatná, netěsní, a náklady na topení jsou vysoké. Na jejich výměnu a instalaci nových, plastových jsme dostali dotaci ve výši jednoho milionu korun z rozpočtu Ministerstva financí při porcování medvěda. Dvakrát se nám to povedlo, tak si myslím, že jsme naše štěstí vyčerpali až do konce volebního období.

Letos si navíc naše základní škola připomíná významné výročí – 130 let od svého založení. Patří mezi nejstarší školy v okrese. I když nemáme příliš mnoho dětí, tak se stále držíme. Krajková je vlastně nejmenší obcí, kde je úplná devítiletá škola. Jinde už třeba zanikly, a u nás stále funguje. Já si myslím, že je to dobře. Obci to dodává zcela jiný rozměr života, než kdyby děti odjížděly jinam a tady by se scházely jen o víkendech. Nyní máme kolem sta žáků. Škola je spojená s mateřinkou a obě zařízení mají jedno vedení. Kromě školních oslav, které se uskuteční koncem května, nás 27. června čeká tradiční krajkovská pouť.