Historický boj o celnici svedou četníci na začátku září v Krajkové. To při akci Den s policií, který se konkrétně koná 8. září.
„Cílem této akce je široké veřejnosti prezentovat činnost současné policie a zároveň připomenout její historii,“ informovala mluvčí sokolovské policie Andrea Kávová.

V dopoledních hodinách od 10 hodin proběhne v prostoru fotbalového hřiště v Krajkové prezentace činnosti a techniky Policie ČR. „Zájemci si mohou prohlédnout například výstroj a výzbroj služby pořádkové policie, dopravní policie, policejních potápěčů, výstroj pořádkové jednotky atd. Dále mohou zhlédnout ukázku činnosti psovodů a služebních psů, ukázku jízdní policie, pořádkové jednotky, ukázku policejní sebeobrany a použití donucovacích prostředků. Nebude chybět ani stánek s preventivními radami a soutěžemi pro děti,“ vyjmenovala Kávová.

Od 13 hodin budou připraveny celkem tři ukázky. První je ukázka služebního zákroku policie proti nebezpečným pachatelům. „Diváci se mohou těšit na rychlou jízdu, přestřelku a zadržení ozbrojených pachatelů,“ sdělila mluvčí.

Poté se diváci přesunou do roku 1938 a stanou se pozorovateli tehdejšího boje o celnici SCHWADERBACH, kde došlo ke střetům příslušníků Finanční stráže, četnictva a prvorepublikové armády s povstalci.

Ve tři hodiny pak obklopí zúčastněné atmosféra osvobození českého pohraničí spojeneckou armádou v roce 1945. „Závěrem odpoledne je slavnostní vojenská přehlídka a pietní akt před budovou Obecního úřadu v Krajkové,“ dodala Kávová.

Na tuto akci budou následující den navazovat pietní akty v obcích Bublava a Habartov, a to opět v místech, kde v zářijových dnech roku 1938 položili při obraně celistvosti země své životy příslušníci československého četnictva.