Od zvuků hlasitého techna si mohou oddechnout obyvatelé Krajkové, Habartova a dalších okolních obcí. Několikadenní technoparty, která se konala na ploše bývalého letiště v Květné, skončila. Ještě v pondělízde bylo několik polských účastníků party, kteří balili své osobní věci a chystali se k odjezdu. Ačkoli měla akce pokračovat ještě do úterý, technaři se vrátili domů. Od dalšího tancování je odradilo chladné počasí a nařízení hygieniků o ukončení party.

Občané z okolních obcí neskrývají rozhořčení. Nechápou, jak někdo mohl podobnou akci vůbec schválit. Ivo Zemek, starosta blízkého Habartova, kam byly nasměrovány reproduktory sound systémů, registroval po dobu konání party desítky stížností. „Lidé mi telefonovali, posílali e–maily, a kontaktovali mě dokonce i osobně doma. Nelíbil se jim samozřejmě hluk z nedaleké technoparty,“ uvedl Zemek. Společně s hygieniky usiloval o ukončení celé akce.
Dotázaní občané Habartova potvrdili, že hudba z letiště byla slyšet nepřetržitě ve dne i v noci. „Přes den byla hudba opravdu slyšet. Dunění se ozývalo neustále ve stejné intenzitě až do večera. Poté byla hlasitost muziky o něco ztlumena, ale jelikož je v noci větší klid, byla i tak stále slyšet,“ řekla obyvatelka Habartova Alena Čáslavová.

S jejím názorem se shodují i další lidé. „Techno opravdu dunělo po celé dny i noci. O víkendu jsem se chtěla ze zvědavosti jet na technoparty podívat. Poté, co jsem zjistila, že je tam velký počet účastníků a co vše se na letišti děje, jsem od svého záměru raději upustila,“ sdělila Věra Toušková z Habartova.

Další, koho dunění techna nenechalo klidným, byli obyvatelé Hrádku u Krajkové, který je v těsné blízkosti letiště. „To, co se zde dělo, bylo neuvěřitelné. Já i moje matka jsme byly ve velkém stresu a po první probdělé noci, která připomínala tankový útok, jsem kontaktovala starosty okolních obcí, policii, televizi a v neposlední řadě také hygieniky, abych celé technoparty zabránila,“ svěřila se Iva Bálešová z Hrádku u Krajkové.

Zhruba desítka zjevně unavených technařů se v pondělí ráno na letišti chystala k odjezdu. Na dotaz, jak se jim hudební víkend líbil, odpovídali vesměs, že jsou spokojeni. „Hlavní je, že se na nás nevrhla policie a my jsme ve zdraví přežili,“ uvedl jeden z účastníků. Podle pořadatelů akce pracovníci hygieny naměřili přes den zvýšený hluk o dvacet decibelů. V noci pak hluk přesahoval normu o deset decibelů.

Organizátorům proto hrozí pokuta dva miliony korun. „Oficiálně jsem žádné písemné vyrozumění zatím neobdržel, takže se k uvedené věci nemohu vyjádřit. Co se týče úklidu plochy, bývalé letiště je pronajaté do desátého května. Už dnes by měl dorazit kontejner a po zbývající dny se bude uklízet,“ řekl v pondělí pořadatel akce Miroslav Koreň. Jak dále dodal, chystá zhruba za měsíc další, ještě větší technoparty. Přesné místo a čas následující taneční akce odmítl upřesnit.

Během víkendu předvedla policie čtyři lidi k výslechu. Jednalo se o obsluhu sound systémů, která nerespektovala příkaz hygieniků a opětovně spustila muziku. U dvanácti řidičů pak policisté dechovou zkouškou zjistili přítomnost alkoholu. „Osm z nich řešili jako přestupek, ve zbylých čtyřech případech se jednalo o trestný čin,“ sdělila mluvčí sokolovské policie Andrea Kávová.

Dunící soundsystémy, spousta stanů a několik tisíc mladých lidí. Tak to o víkendu vypadalo na bývalém letišti u obce Krajková na Sokolovsku. Konala se zde totiž technoparty. Někteří lidé z okolních obcí si stěžovali na nadměrný hluk a také nepořádek. Situaci monitorovala policie.

„Je to šílený hluk, divím se, že se taková akce může konat,“ uvedla jedna ze starších obyvatelek Krajkové.
Soukromá letištní plocha v Květné u Krajkové byla v obležení technařů. Technoparty tam začala ve čtvrtek. Podle policejních odhadů bylo během víkendu na místě až sedm tisíc lidí.

Kvůli stížnostem ze sousedního Habartova na hluk přijeli na místo pracovníci hygienické stanice, kteří hlučnost měřili. Starosta města Ivo Zemek přiznal, že usiloval o to, aby hygienici nařídili ukončení technoparty. „Stížností stále přibývá,“ řekl v sobotu.

Pořadatelé akce měli letištní plochu pronajatou až do úterý. Takové množství lidí na technoparty Krajková nepamatuje. „Rozjela se opravdu rychlým tempem. To jsme nečekali,“ řekl starosta Krajkové Bohumír Zajíček.

Policisté přistihli dva řidiče pod vlivem alkoholu. Na místě zasahovali i záchranáři, když se o střepy zranil jeden z technařů.
„Jinak probíhá akce bez větších komplikací. Pořadatelé s policií spolupracují,“ sdělila mluvčí sokolovské policie Andrea Kávová. Nakonec měli poslední slovo hygienici, kteří v sobotu večer zjistili, že hlučnost je nadměrně vysoká. „Hygienici vydali kolem osmé večer příkaz, aby se soundsystémy vypnuly. Do desáté večer bylo ticho, ale potom se znovu pět soundsystémů rozjelo a musela zasáhnout pořádková jednotka, která předvedla čtyři lidi k výslechu. Hrozí jim pokuta až padesát tisíc korun,“ sdělila mluvčí policie Kávová. Ani organizátoři technoparty nezůstali bez pokuty. „Těm hrozí sankce až ve výši dvou milionů korun,“ doplnila Kávová.

Během neděle se začali technaři rozjíždět domů. „Ke konfliktům nedošlo, vše bylo relativně v pořádku. Situaci jsme důsledně monitorovali a odjezd pohlídali a řešili,“ dodala mluvčí policie Andrea Kávová.

Samotným technařům se akce líbila, sjeli se na ni lidé z celé republiky a k vidění byly i zahraniční poznávací značky automobilů – například z Německa nebo také Nizozemska.

Jan Havelka, Jiří Drozdík