Jako jediná v celé České republice nemá Krajská záchranná služba Karlovarského kraje své vlastní sídlo. Dočkat by se ho záchranáři měli už na jaře příštího roku. Náklady na výstavbu zcela nové budovy včetně vybavení jsou téměř 100 milionů korun. Sídlo postaví sdružení firem Baustav a Thermia Bau, které vyhrálo výběrové řízení.

„Samotná stavba bude stát přibližně 70 milionů korun a tyto finanční prostředky chceme čerpat z úvěru. Dalších 30 milionů korun, které budou sloužit na vybavení a informační systém integrovaného záchranného systému získáme ze státních dotací,“ uvedl k financování projektu náměstek hejtmana Karlovarského kraje Petr Navrátil. Ten také potvrdil, že kraj získá dotace až potom, co bude postaveno sídlo pro záchranáře. Nová budova s bezbariérovými přístupy je situovaná na půdorysu stávajících garáží na pozemku zdravotnické záchranné služby. V prvním nadzemním podlaží bude vstupní hala, vrátnice a podatelna.

„Ve druhém podlaží bude situován dispečink s místností supervizora a vlastním zázemím, call centrum, denní místnost a centrální umývárny a šatny. Dále pak sedm pokojů posádek, čtyři pokoje lékařů, servrovna s ústřednou, kancelář IT a kancelář psychologa,“ dodal k budově náměstek hejtmana kraje. Mísnosti ve třetím podláží budovy budou sloužit převážně vedení Zdravotnické záchranné služby. Chybět zde nebude ale ani například vzdělávací středisko či pracoviště technika zdravotnických přístrojů Technologie plynové kotelny, chladicí věže klimatizace a výtahová šachta s dojezdem mají být ve čtvrtém patře.

„Vzhled objektu je řešen tak, aby byl v souladu s účelem stavby a zapadal do prostředí areálu,“ uvedla Jana Pavlíková, mluvčí úřadu.