Posuzovat tisíce králíků začali dnes členové hodnotitelské komise. Svou práci by měli dokončit ve čtvrtek, kdy je zároveň naplánováno vyhlášení výsledků soutěže letos již 38. ročníku celostátní výstavy mladých králíků.

„Celkem rozdělíme sto třicet cen dospělým chovatelům a čtyřicet cen mladým chovatelům,“ upřesnil předseda pořádající základní organizace Českého svazu chovatelů Kostelní Bříza Herbert Zens.
„Máme přihlášeno dva tisíce sedm set třicet králíků. Ty jsme do Březové začali svážet už v úterý,“ doplnil.

Připravit největší republikovou výstavu mladých králíků trvalo zhruba rok.
„Na severozápadě Čech se taková výstava pořádá vůbec poprvé. Původně mělo přijet ještě více chovatelů králíků, ale kvůli vzdálenosti někteří chovatelé nepřijedou. I tak ale se bude na co dívat,“ dodává Zens. Pojmem mladý králík se označuje zvíře, které se narodilo v letošním roce, a to bez ohledu na to, jestli se už podle plemene řadí mezi mláďata, nebo dospělé. Jejich vlastnosti pak porotci posuzují podle stanovených sedmi kritérií. Od hmotnosti přes tvar a barvy až po péči o zvíře.

Pořadatelé připravili ve spolupráci s městem i doprovodný program, prezentaci zahradní techniky, výstavu drůbeže a holubů a mnoho dalšího, včetně ukázky vycvičených králíků Králičí hop. Výstava vyjde na půl milionu korun.