Dobrou pověst mezi chovateli, ale i veřejností mají tradiční výstavy králíků, holubů a drůbeže v Kraslicích. V sobotu si je přišli se zájmem prohlédnout nejen místní, ale také lidé ze vzdálenějších koutů republiky. Byli totiž zvědaví, jaké parádní kusy se tu objeví.

„Musím uznat, že zdejší výstava je poměrně dost slušná. Jsou tu skutečně pěkné kousky,“ přiznal František, chovatel králíků a holubů z města Kryry v okrese Louny. „Já sem chodím pravidelně. Líbí se mi totiž králíci. Chtěl bych nějakého menšího chovat doma, ale rodiče jsou proti,“ svěřil se dvanáctiletý Lukáš z Kraslic.

Okresní expozice králíků čítala 93 kusů. Krajský výběr pak dalších 60 ušáků.

„Jsou tu nejrůznější plemena. Tím největším je belgický obr. Takový králík váží i přes devět kilogramů. Naproti tomu zde máme i malé a zakrslé,“ poukázal na pestrost výstavy předseda kraslického odboru králíků Zbyněk Brož. To ale není všechno, co bylo v domě chovatelů k vidění. Návštěvníci mohli prohlédnout skvostné exoty, holuby, ale také šlechtěnou drůbež.

Zájem ze strany chovatelů byl tedy opět veliký. Se svými kousky se tu pochlubili i kolegové ze sousedního Německa. „Z hlediska velikosti prostoru, který máme k dispozici, jsme museli některé výstavní kusy dokonce odříci. Nějaké své krasavce jsem musel doma nechávat i já osobně,“ řekl s úsměvem předseda.

„Co se týče návštěvnosti, tak lednová výstava bývá v tomto ohledu slabší. V srpnu, když je v Kraslicích jarmark sem však zavítá přes pět stovek lidí. Třetí naší akcí bývá říjnová přehlídka exotů,“ podotkl Brož.