Zloději kovů doslova rabují památkově chráněnou starobylou továrnu v ulici Lipové v Kraslicích. K devastaci dochází během posledních týdnů, kdy z ní mizí obří litinová okna, schodiště, a dokonce části střechy. Podřezané jsou i historické ocelové sloupy, které jsou raritou továrny. Objekt, jenž ještě před lety sloužil pro servis a parkování autobusů, se marně snaží zabezpečit společnost ČSAD Autobusy Karlovy Vary, která ho má ve správě. Zábran se ale vždy pachatelé zbaví a dál páchají trestnou činnost. Zamezit dalším krádežím chce samotné město, které se pokusí chátrající památku získat.

„Když jsme se na továrnu byli podívat, nestačili jsme se divit. Před očima mizí doslova vše, co se dá zpeněžit ve sběrnách,“ říká místostarosta Kraslic Otakar Mika. „Zloději už i vyřezávají litinové překlady nad okny. Může hrozit, že se část objektu zřítí,“ varuje Mika. Situaci monitoruje i samotná přepravní společnost. „Provedli jsme již několik mechanických zabezpečení, kdy jsme přivařili různé kryty, okna nebo vrata. Zloději je ale vždy znovu poničili a překonali,“ sdělil ředitel ČSAD Autobusy Karlovy Vary Zdeněk Suchan.

Krádežemi se nyní intenzivně zabývá i kraslická policie. „Za poslední týdny jsme řešili dvacítku skutků. Některé zloděje jsme již poslali před soud. Místo nyní intenzivněji kontrolujeme,“ řekl vedoucí kraslického obvodního oddělení policie Antonín Panuška.

Město zvažuje, že se pokusí památku získat a využije ji pro potřeby technických služeb. „Bývalá továrna je historickou památkou, na jejíž opravu bychom postupem let mohli získat dotace. Je ale potřeba říct, že v napjaté finanční situaci města jde o dalšího velkého strávníka,“ naznačil Mika.
Přepravní společnost nabízela objekt s rozsáhlými pozemky (cca 7 tis. metrů čtverečních) za 2,9 milionu korun. Nikdo ale neprojevil zájem. Zastupitelé se ve čtvrtek usnesli, že se pokusí dohodnout s přepravní společností na rapidně nižší ceně s tím, že kupní cenu by ale musela radnice splácet minimálně pět let. „Budeme nakloněni tomu, koupit areál třeba za cenu pozemků,“ dodal místostarosta.

S nápadem získání továrny přišel nový ředitel technických služeb Robert Vopička. Areálu by chtěl využít pro vybudování centrálního technického parku. „V první řadě by bylo nutné zastavit devastaci. Přesunout bychom tam chtěli například sběrný dvůr a takzvaný studený provoz, který by zatím neznamenal velké nároky na investice a provozní náklady,“ řekl Vopička. Naznačil, že v budoucnu by tam mohli sídlit třeba i dobrovolní hasiči nebo případně městská policie.

Ředitel přepravní společnosti Zdeněk Suchan věří, že jednání s městem budou úspěšná. Nechce však zatím předjímat, za kolik bude společnost ochotna objekt prodat.

Bývalá starobylá továrna připomíná podle kraslické kroniky průmyslovou minulost města. Postavena byla v roce 1850 a jde o první továrnu na výrobu hudebních nástrojů firmy Bohland & Fuchs. Památkou je také původní cihlový komín.