Řidiči parkující na parkovišti za Komerční bankou v Kraslicích, kde sídlí i odbor dopravy městského úřadu, odmítají za stání svého vozu platit. Poukazují na to, že místo není řádně označené, a vlastně tak ani netuší, proč by měli vytáhnout z peněženky byť jen několik korun.

Vše se změnilo poté, co na parkovišti, kde jsou i veřejné toalety, přestal kvůli poruše fungovat parkovací automat. Místo aby ho Kraslice nechaly opravit, zvolily levnější variantu, že lidé si už nebudou chodit pro parkovací lístky, čímž se ušetří za jeho provoz, a parkovné bude vybírat obsluha veřejných WC. U vjezdu do parkoviště však zůstala viset dopravní značka s parkovacími hodinami. Ty už tam ale nejsou. „Tak nevím, kde mám platit. Parkovací hodiny tu hledám marně,” postěžoval si Martin Brada. „Když jsem pak odjížděl, klepe mi na okno od auta muž v reflexní vestě s nápisem správce parkoviště. Zaplatit jsem odmítl, i když šlo jen o pět korun. Nikde jsem neviděl ceník nebo informaci o tom, že parkoviště je placené,” doplnil.
Deník vyslal na parkoviště svého figuranta. Ten po zaparkování odešel na několik minut. Když se vrátil, muž s vestou správce požadoval zaplatit pět korun, přičemž v ruce měl vypsaný kus papíru. „Tam sice stálo, že jde o parkovné a kolik mám zaplatit. Avšak nebylo tam žádné razítko, takže jsem vlastně ani netušil, kdo parkoviště provozuje. Navíc parkoviště nebylo ani označené jako placené. Jen tam byla značka parkovacího automatu, který jsem však nenašel,” vylíčil figurant Deníku a odmítl zaplatit.

Mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová vidí v tomto způsobu vybírání pochybení. „Ten, kdo placené parkoviště provozuje, se musí řídit zákonem o ochraně spotřebitele. Místo musí být řádně označené a doklad o zaplacení, který musí provozovatel na požádání vydat, má mít správné náležitosti. Mezi ty patří i razítko na dokladu o zaplacení. Pokud to tak není a lidé mají obavy, ať se obrátí na Českou obchodní inspekci a ta vše prošetří,” řekla Fléglová.

Místostarosta Kraslic Otakar Mika připustil, že technické služby, které parkovací automaty provozují, pochybily. „Pokud není parkoviště řádně označené, kritika je oprávněná. Chybu napravíme,” konstatoval Mika. Po upozornění Deníku tam technické služby hned druhý den instalovaly označení Placené parkoviště. Značka parkovacího automatu tam ale stále visí. Ceník je již umístěný na vstupních dveřích veřejných záchodků a provozní řád pak uvnitř.

Obecně se místní pozastavují nad tím, proč si Kraslice udržují placená parkoviště. Jedná se pouze o dvě lokality, právě za Komerční bankou a u kulturního domu. Paradoxem je, že právě před ním město povolilo stání osobním autům zdarma kvůli rekonstrukci náměstí 28. října, kde sídlí radnice. Navíc tam platí jen hodinové stání a na druhé straně řidiči vůbec platit nemusí. „Je to postavené na hlavu. Mezi oběma placenými parkovišti je pak jedno velké, kde se také platit nemusí. Postrádám logiku,” pozastavil se řidič Michal Hodina.