Provoz restauračních zařízení, heren a nonstop barů bude v Kraslicích regulovat nová vyhláška o veřejném pořádku. Ta mezi veřejností vyvolala vášnivou debatu. Zatímco jedni po ní volají už roky, druzí pak omezování provozní doby barů odmítají.

Že vyhláška chybí, ukázaly minulý týden Hovory s občany. Řada lidí poukazovala na to, že noční provoz heren je už roky ruší. „Ať si jde každý vyzkoušet bydlet vedle. Opilci ruší noční klid, dělají nepořádek,” zlobí se Ladislava Pokorná.

Problémové jsou podle místních noční bary na sídlišti Sever, v ulici Pohraniční stráže a další v centru města. Radnice měla na stole i petici obyvatel předměstí Kraslic. Ti si stěžovali na hluk z diskotéky. „Nedá se tam spát. Jsme doslova bezmocní,” klela jedna z tamních obyvatelek. Dalším pak vadí, že děti ráno chodí do školy kolem herny v Dukelské ulici. „Potácí se tam opilci, gambleři. Vždyť to přeci není možné,” uvedla další z občanů Kraslic.

Kraslice zvažují, že vyhláška omezí provozní dobu těchto zařízení. „Její podoba bude jasná ještě do konce roku,” řekl místostarosta Kraslic Otakar Mika. Zastupitelé by vyhlášku mohli podle Miky schválit ještě letos.

Uvažuje se o tom, že restaurace, bary nebo herny by musely v týdnu zavírat úderem půlnoci. O víkendu pak o dvě hodiny později. To mezi provozovateli vyvolalo bouřlivé emoce. „Omezí to naše podnikání. Na dveře napíšu uzavřená společnost a bude,” řekl jeden z oslovených provozovatelů kraslického baru. „Stejně jsem zvědavý, kdo dodržování vyhlášky bude kontrolovat,” dodal. Naráží na to, že město nemá kontrolní mechanismy, jako je třeba městská policie, která by dodržování vyhlášky striktně hlídala.

Místní také mají v patrnosti to, že na celém Kraslicku slouží o víkendech jen jedna dvoučlenná hlídka policie. „Uvidíme, jak se vyhláška ujme. Podle toho budeme s dalšími opatřeními pokračovat,” dodal Mika.