Žhavým kandidátem je lesní správce Lesů ČR v Kraslicích Jaroslav Souhrada z KSČM. Místostarostou by pak mohl být bankovní úředník Roman Kotilínek, který se jako jediný dostal do zastupitelstva za Úsvit přímé demokracie.

To je jedna z variant, která padla při pondělním vyjednávání, jehož se zúčastnili všichni nově zvolení zastupitelé. Některá personální obsazení rázně odmítla Otevřená radnice.

Připomínáme, že komunální volby v Kraslicích se ziskem čtyř mandátů vyhrálo Sdružení nestraníků, druhé skončilo nové sdružení SOS Kraslice a třetí Otevřená radnice. Právě Sdružení nestraníků vede povolební vyjednávání. Hovořilo se o tom, že starostou by se mohl stát Miloslav Poslední. Ten ale kandidaturu vzdal kvůli pracovním povinnostem ve vodohospodářské Kraslické městské společnosti a o vedoucí posty ve městě nestojí ani další zvolení zastupitelé z vítězného sdružení. „Pan Souhrada, který má letité zkušenosti v komunální politice v Kraslicích, je kvalitním kandidátem a má podporu i ze strany dalších zvolených zastupitelů," řekl Miloslav Poslední.

Ten potvrdil, že Sdružení nestraníků si už zajistilo většinu v zastupitelstvu. A to spojením se sdružením SOS Kraslice, Úsvitem přímé demokracie a KSČM (celkem 10 mandátů v 17členném zastupitelstvu). Další schůzka bude v pondělí. Tam už by také mohlo být jasněji, zda Souhrada nabídku přijme. „Potřebuji dostatek času na rozmyšlení. Musíme si ujasnit vizi celého zastupitelstva na příští čtyři roky a najít průsečík v programech, aby se ve městě dobře pracovalo," řekl jednu z podmínek Souhrada. Zvážit pak podle svých slov musí i osobní a pracovní záležitosti. Další varianty, pokud Souhrada odmítne, zatím nechce Sdružení nestraníků více rozebírat. Uvedli ještě, že vítězná strana by měla v radě jedno místo, další dvě SOS Kraslice, jedno komunisté a jedno Úsvit přímé demokraice.

Otakar Mika z Otevřené radnice je ze setkání zklamaný. Má za to, že s nimi se hned po volbách přestalo počítat. „Nešlo o žádné vyjednávání, ale o konstatování, kdy nám byly předloženy různé varianty. S těmi se ale ztotožnit nemůžeme. Varianty nekorespondují s výsledky voleb," řekl Mika. Odsoudil sdružení SOS Kraslice za to, že dva dny po volbách se zastupitelského mandátu vzdalo už několik kandidátů a postupně místa přepouští. „A třetí náhradnice by se dokonce mohla stát místostarostkou. I to je jedna z variant. Je to podvod na voliče, stejně jako fakt, že vítěz voleb se vzdává míst v radě a ve vedoucích funkcích," konstatoval Mika. Je pro něj nicméně přijatelný kandidát na starostu Jaroslav Souhrada. „Pokud však nabídku přijme, zdržíme se hlasování, a to například pro nás nepřijatelného personálního obsazení rady, které nám bylo předloženo," dodal Mika.