Narychlo musela radnice v Kraslicích hledat náhradní pozemky pro německou firmu MHZ Hachtel, která se rozhodla, že ve městě postaví novou výrobní halu a zaměstná v lokalitě s vysokou nezaměstnaností desítky lidí. Ukázalo se však, že rozsáhlé pozemky, kde měla hala vyrůst, jsou natolik podmáčené, že jejich sanace by byla firmu stála až pět milionů korun. Plány firmy, která je jedničkou na německém, švýcarském, rakouském a francouzském trhu v oblasti modelace světla, se tak na chvíli ocitly v nejistotě. Nakonec se však městu podařilo najít jiné pozemky.

„Za podmínek nákladných úprav terénu by firma halu nepostavila. Nicméně měla dál zájem ji vybudovat tady. U hranic jsou sice rozsáhlé pozemky. Řada z nich je ale v zátopové oblasti,“ přiblížil místostarosta Kraslic Otakar Mika s tím, že vhodné pozemky se podařilo vytyčit jen o několik desítek metrů dál od původního místa.

Hachtel už v Kraslicích působí přes pět let. Halu by chtěl začít stavět už na jaře. Postupem let v ní najde uplatnění až šedesát zaměstnanců. Firma využije takzvané investiční pobídky, tedy veřejné podpory města, které se tak snaží do města přilákat investory. Hachtel tak za striktních podmínek získá pozemky za zlomek ceny. Za pozemky v hodnotě 4,5 milionu korun zaplatí firma jen desetinu. Musí přitom garantovat i nárůst počtu pracovních míst.

Jednatel firmy MHZ Pavel Minařík Deníku již dříve řekl, že bez program de minimis, tedy veřejné podpory, by se zřejmě do výstavby nepustili.
„Díky tomu plánujeme rozvoj pracovních míst. Chceme vybudovat základnu stávající výroby římských rolet a do budoucna připravit kapacitu pro rozvoj nových produktů, které chceme uvést na trh,“ uvedl Minařík.