Zabruslit si pod širým nebem budou moci už dnes děti i dospělí v Kraslicích. Ledová plocha vzniká na novém multifunkčním hřišti v ulici Palackého, které město otevřelo teprve v létě.

Na výrobě ledu pracují technické služby s vypětím sil už několik dní. Spoléhat přitom musí na mrazy, které region zasáhly.
„Na místě jsme od ranních třech hodin a až do večera. Nastříkáváme postupně na plochu hadicemi vodu a čekáme, až zamrzne, proces pak soustavně opakujeme, aby byl led co nejkvalitnější. Ve večerních hodinách pak ještě zalejí kluziště vodou hasiči, aby se povrch vyrovnal,“ řekl ředitel Technických služeb v Kraslicích Robert Vopička.

První veřejné bruslení bude podle jeho slov velkou zkouškou, co led vůbec vydrží. „Nemáme na úpravu kluziště žádný stroj. Lidé musí mít na zřeteli, že jde opravdu jakoby o přírodní kluziště. Uvidíme tedy, co případný nápor bruslařů přinese,“ doplnil. Dnes se veřejné kluziště, které bude vždy zdarma, otevře úderem čtrnácté hodiny a v provozu bude až do dvaadvaceti hodin. Vzhledem k prázdninám pak mohou návštěvníci přijít následující dny vždy od deseti do dvaadvaceti hodin. Čeká na ně kluziště klasických rozměrů, s mantinely. Ledovou plochu budou technické služby i nadále upravovat.

Na led se těší nejen děti, ale i dospělí, kteří mají v živé paměti, když s bruslemi přes rameno mířili do ulice Rybná, kde v minulosti kluziště fungovalo. „Je to hodně přes čtyřicet let. Vzpomínám dodnes na to, jak plocha vypadala. Nechyběly branky, mantinely, šatny nebo kiosek, kde se vařil čaj. Prostě regulérní hřiště pro hokej, kde jsme nemohli chybět,“ zavzpomínal šedesátník Ivan Cetl, který bydlel v těsné blízkosti tehdejšího kluziště.

Multifunkční hřiště postavily Kraslice díky vysoké dotaci za deset milionů korun. V létě tam návštěvníci využívají hlavní hřiště, současné kluziště, k míčovým hrám. Součástí je také asfaltový ovál pro in-line. Na hřišti je pak několik atrakcí pro děti a stoly na ping-pong. Dosavadní provoz odhalil některé nedostatky. Tím nejzásadnějším jsou chybějící drenáže, kdy se mluví o chybě projektantky. V případě silnějších dešťů tak z hřiště neodtéká voda a drží se především ve spodní části oválu. Náprava bude stát městskou kasu desítky, možná stovky tisíc korun.