Jaký bude osud zahrádkářské kolonie v Kraslicích? Nájemci zahrad jsou v nejistotě. Obávají se, že budou muset parcely začít skupovat. Město, které je vlastníkem rozsáhlých pozemků, však uklidňuje, že nic ještě není rozhodnuto.

Proč se vlastně kolem kolonie strhl humbuk? Část zahrádkářů usiluje o to, aby radnice pozemky prodala. Kraslice proto začaly uvažovat o tom, jakou formou by se tak mohlo stát. Jedna z variant hovořila o tom, že se prodají všechny zahrady, a kdo na ně nebude mít, bude městu splácet. Další část nájemníků však o odprodeji nechce ani slyšet. „Padesát let zahradu opečováváme. Město tam za ty roky neinvestovalo ani korunu třeba do oplocení a podobně. A teď máme vytáhnout z peněženek dvacet až třicet tisíc korun. To je nemyslitelné. Vždyť tu jsme samí důchodci,“ zlobila se ve čtvrtek na jednání zastupitelů jedna ze zahrádkářek. Obdobně hovoří i další. „Zahrady jsou v zátopové oblasti, nikdo by nám je ani nepojistil, nedá se tu nic stavět.Dříve to bylo jedno velké smetiště a my jsme z něj udělali hezké místo a teď za to máme ještě platit,“ přidal se další.

Radnice už nájemníkům zahrad poslala oznámení o záměru prodeje zahrad. Na nedávných hovorech s občany padlo, že cena za metr by se mohla pohybovat kolem 65 korun, a kdo nebude peníze mít, bude moci městu tři roky splácet. „Nic ještě ale není rozhodnuto. Chceme znát názory zahrádkářů. Proto jsme jim poslali oznámení, abychom zjistili, kolik lidí vůbec a jestli by chtěli zahrádky koupit. Jedna část je pro, druhá proti a my podle toho budeme rozhodovat,“ mírní vše starosta Kraslic Zdeněk Brantl.

Zahrádkářskou kolonii využívá asi stovka nájemníků. Drtivá většina zahrad leží v zátopové oblasti.