Ještě větší stabilizaci a rozvoji firmy má nyní napomoci instalace nové technologie. Jedná se v České republice o naprostou novinku, kterou je speciální lis japonského výrobce Komatsu. Více v rozhovoru s ředitelem Kornetu Milošem Ptáčkem.

Speciální servolis je v republice raritou. Co přesně jste tedy do firmy pořídili?
Jde o jeden z nejmodernějších lisů, jež jsou v současné době na trhu. Pomocí něj dochází k ideálnímu tváření bez narušení materiálu. Lze tak modelovat tvářecí křivku.

Jak nákladná byla tato modernizace?
Celkové náklady na projekt včetně automatické linky a doprovodného zařízení činily 16 milionů korun, přičemž jsme získali padesátiprocentní dotaci. Byl financován ze státního rozpočtu a strukturálních fondů ES, v rámci Operačního programu Podnikání a inovace.

Zřejmě nebylo jednoduché do Kraslic lis dovézt, obdobně jako ho instalovat uvnitř firmy?
Museli jsme připravit speciální základ. Od zbytku podlahy je oddělený třícentimetrovou gumou, aby se přenášelo co nejméně kmitů do konstrukce budovy. Samotný lis má pak odpružené čtyři takzvané bačkory, na kterých stojí. Lis je zatím největší, který jsme v naší historii pořídili. Museli jsme vybourat část haly, abychom ho vůbec dostali dovnitř. Ani transport nebyl jednoduchý. Stroj k nám mířil z Německa, kde má výrobce zastoupení speciálním transportem po předem připravené trase.

Po překonání krize jste se pustili do modernizace. Jaký bude mít nový stroj přínos?
Vytvořili jsme v lisovně s automatickou linkou nejproduktivnější a nejmodernější část zařízení v Kornetu. Tento stroj pro nás znamená, že se posouváme jak technicky, tak produktivitou, což nám umožní rozšířit soubor výrobků, ale i zákazníků. Budeme moci dělat složitější a větší výrobky, které vyžadují speciální technologii. Využijeme toho, že lis je řízený CNC stroji a můžeme si regulovat právě tvářecí křivku.

V době krize jste museli propustit skoro polovinu zaměstnanců. Jaká je situace nyní a přinese modernizace výroby nová pracovní místa?
V době krize jsme propustili zhruba padesát lidí. Za uplynulé dva roky jsme přijali 34 nových pracovníků. Nyní s růstem obratu vyvstává i nutnost růstu počtu zaměstnanců ve společnosti.

Už v minulosti jste poukazoval na to, že trpíte nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Je situace stále stejná?
Kvalifikovaných pracovníků je vždy nedostatek. Lidí, kteří chtějí dělat a mají kvalifikaci, je prostě nedostatek. My bychom uvítali, kdyby v Kraslicích mohla být odborná průmyslová škola se strojním zaměřením. Snažili jsme se o to. Nabízeli jsme stáže a spolupráci se školou. Studenti k nám mohli chodit na praxi a najít práci po dokončení školy. Ale došlo k tomu, že škola byla zavřena.

Na koupi nové technologie jste opět získali dotaci. Kornet je úspěšný v jejich získávání…
Je to tak, za poslední roky jsme získali desítky milionů korun, což je ve firmě pochopitelně vidět. Zbourali jsme například již 70 procent nevyhovujících budov. Postavili jsme a zmodernizovali halu. Nedílnou součástí jsou například i investice do technologie strojního obrábění a teď i tváření. Díky těmto investicím jsme krizi přežili a získali další zakázky.

Jaké máte plány do budoucna? Kam bude Kornet, který patří mezi významné zaměstnavatele v Kraslicích, směřovat?
Do budoucna chceme pokračovat v modernizaci a růstu firmy. Snažíme se o to, aby naše spolupráce nebyla jen s automobilovým průmyslem, ale i se sektorem, který se týká energetiky a samozřejmě dalších strojírenských oborů.