Založilo ho kraslické občanské sdružení Vivat Kraslice, které virtuální muzeum představilo veřejnosti ve čtvrtek v kulturním domě.

Na internetové adrese www.vivatkraslice.cz jsou například k vidění unikátní dobové pohlednice ze sbírky sokolovského historika Jiřího Johna, historické písemnosti nebo předměty. Přečíst si je možné i o osobnostech Kraslic. Autoři myšlenky přiznávají, že virtuální muzeum ještě musí doplnit například o překlady. „Postupně ho budeme rozšiřovat,“ říká předseda sdružení Roman Kotilínek. Zajímavostí jsou také například v sekci Inzerce historické inzeráty tehdejších kraslických firem lákající zákazníky. „Už tehdy si uměli graficky poradit,“ poznamenal Kotilínek.

Virtuální muzeum podle jeho slov nevzniklo náhodou. „Už dlouho se debatuje o potřebě a vzniku klasického muzea Kraslic, ale realizace se zdá být v nedohlednu. Proto jsme si řekli, že nebudeme čekat a založíme muzeum sami. Ne však to klasické, kamenné, ale virtuál,“ uvedl.

Webové stránky jsou k dispozici v češtině, angličtině a němčině. „Přičemž cizojazyčné jsou zatím verzemi základními,“ poznamenal další z autorů projektu Stanislav Meinl. Doplnil, že podoba internetového muzea není konečná. „Chceme ho stále aktualizovat a vylepšovat. Zapojit do něj hodláme i veřejnost. Budeme rádi, když nám poskytnou nebo alespoň umožní přístup ke všemu, co by mohlo muzeum obohatit.