Náměstí T.G.M. v Kraslicích zkrášluje od včerejšího dne mohutný smrk. Zdobí ho 240 nových koulí, stovky světel a desítky záblesků. Vánoční strom letos našly Kraslice přímo ve městě, a to na sídlišti Sever v blízkosti panelových domů. „Koukali jsme po něm už několik let, ale musím přiznat, že jsme měli trochu obavu z obyvatel sídliště, aby jim nevadilo, že strom pokácíme," řekl ředitel Technických služeb v Kraslicích Robert Vopička, který včera se svými spolupracovníky vánoční strom na sídlišti kácel. Lidé ale nakonec byli rádi, protože strom už nebude stínit před jejich okny.

Je osmá hodina ranní. Na místo se sjíždí pracovníci technických služeb, jeřáb a nakladač. Pomocí jeřábu je nutné strom v horní části ukotvit, aby mohl být po podříznutí naložen na nakladač a odvezen na náměstí. To v dolní části se už odřezávají větve a připravují klínky, aby mohlo dojít k podříznutí. Vše trvá jen několik desítek minut. Je vidět, jak je parta asi deseti lidé sehraná. Přesně za 43 minut leží dvacetimetrový strom na nakladači a může zamířit na náměstí v centru, které je vzdálené jen několik stovek metrů. Převoz vánočního stromu je bez komplikací. „Vánoční strom je letos opět krásný, košatý. Museli jsme ho ale o šest metrů zkrátit, jinak by mohl být v případě silnějšího větru nebezpečný," říká ředitel. Technické služby letos nakoupily 240 nových, takzvaných denních koulí. Ve večerních hodinách, až bude strom svítit, se od nich bude odrážet světlo a záblesky. U panelových domů přitom technické služby pokácely i druhý strom. Ten umístí vedle tamního kostela do klidové zóny.

Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu se bude konat už v pátek. Ponese se navíc ve znamení rekordů. Vůbec poprvé se totiž místní pokusí vytvořit rekord v počtu zapálených fontán. „Vše pak zapíšeme do nové Kraslické knihy rekordů," řekl Stanislav Fořt z kraslické Agentury On-Off, která s městem rozsvěcení vánočního stromu připravuje. „Návštěvníci se mohou také těšit nejen na stánky, rozsvícení stromu, zpívání koled, ale i na lasershow," sdělil starosta Kraslic Roman Kotilínek.