Už přes čtyři stovky exponátů nashromáždilo Muzeum železnice v příhraničních Kraslicích. To se stále více dostává do povědomí lidí na české i německé straně. Lidé tam obdivují řadu zajímavých exponátů, mezi kterými nechybí například kolejové uzávěry, stroje na tisk lepenkových jízdenek, ale třeba také staré jízdní řády nebo přepravní pomůcky, které v dnešních vlacích cestující už jen tak neuvidí. Návštěvníci pak mohou také nahlédnout do dobových dokumentů. Dominantou muzea je pak pojízdná rozhodna na měření kolejí.

„Letos přibylo do sbírky několik dalších exponátů,“ říká spokojeně Robert Koutný z Železniční společnosti M131.1, která muzeum před několika lety vybudovala v prostorách bývalé nádražní restaurace. „Patří mezi ně například mechanický zabezpečovací přístroj z 20. až 30. let, který sloužil přímo ve stanicích,“ přiblížil Koutný. Připomněl, že 1. října Kraslická železnice, jak se jí dříve říkalo, oslavila výročí 125 let. „Alespoň tedy dnešní úsek ze zastávky Kraslice do Kraslice Předměstí. Navíc ve stejném roce bylo postavené nádraží v sousedním Klingenthalu,“ poznamenal.

Muzeum železnice je umístěné ve dvou velkých místnostech. Návštěvníci si mohou prohlédnout i historické dokumenty. Zajímavostí je třeba také takzvaná kantovačka z dvacátých let. Jedná se o tyč, která se používala na obracení kolejnic. Lidé mohou obdivovat i dobové uniformy. „Věci sbírám už roky. Některé nám půjčují samotní lidé ze soukromých sbírek, další kolegové z Německa,“ doplnil Koutný.

Expozice je zaměřena na trať Klingenthal – Kraslice – Sokolov. Vlaky po ní začaly jezdit v roce 1876. Návštěvníci ji mohou navštívit každou sobotu v době od devíti do čtrnácti hodin, a to až do 3. prosince, kdy se s veřejností na zimu rozloučí při Mikulášské jízdě, kdy budou po železnici jezdit parní vlaky. Dveře muzea se pak znovu otevřou koncem března.

Návštěvu muzea plánuje o víkendu Městská knihovna v Kraslicích, která připravila vycházku zaměřenou na historii této železnice. „Uskuteční se v sobotu, kdy sraz je v deset hodin před tamním kulturním střediskem. Odtud se vydáme do Muzea Kraslické dráhy, pak ulicemi nad nádražím ke hřbitovu a zpět do knihovny, kde bude vycházka ukončena opékáním vuřtů,” zve návštěvníky ředitelka kraslické knihovny Jana Obstová.