Dvě stě tisíc korun. Takovou částku plánovalo vyčlenit město Kraslice každý rok na podporu výstavby rodinných domů. Tato nedávno schválená směrnice měla přispět k zamezení odlivu mladých lidí, především rodin s dětmi, kteří se kvůli vysoké nezaměstnanosti stěhují za prací. V nabitém rozpočtu na letošní rok se však kvůli úsporám nakonec na tyto účely neobjevila ani koruna.

Speciální program na podporu bytové výstavby přitom slibuje stavitelům příspěvek padesát tisíc korun v případě, že dům včas zkolaudují. V podmínkách stojí, že to musí být do tří let od vydání stavebního povolení. „Rozpočet na letošní rok je okleštěný. Podle hospodaření v polovině roku uvidíme, zda by zastupitelstvo mohlo nějaké peníze uvolnit,“ řekl tajemník kraslické radnice Viktor Semrád.

Otázkou je, zda vůbec bude v souvislosti se situací na realitním trhu o příspěvek zájem. Ceny nemovitostí na Kraslicku za poslední roky totiž rapidně klesly a je patrné, že lidé si raději koupí starší rodinný dům a investují do jeho oprav. „Když postaví nový dům například za tři miliony korun, na trhu s realitami má dnes mnohem menší cenu. Proto lidé volí levnější variantu, a to rekonstrukci staršího objektu, neboť v Kraslicích lze sehnat celkem slušný rodinný dům od 1,3 do 1,5 milionu korun,“ sdělil na dotaz Deníku realitní makléř Oto Hodina.

V Kraslicích se postaví čtyři až pět rodinných domů ročně. Pokud by se třeba v příštích letech stalo, že se v daném roce postaví více domů a fond by byl vyčerpán, dotyčný by si musel počkat v pořadníku. Přesně tak to stojí ve směrnici podpory výstavby rodinných domů. V té se také dočtete, že příspěvek, pokud tedy na něj radnice bude mít, budou moci využít nejen lidé, kteří postaví nový dům, ale i ti, již se rozhodnou pro přístavbu. Zastavěná plocha musí dosahovat 34 metrů čtverečních.

Radnice v Kraslicích při práci na programu myslela i na různé spekulanty. Kdo příspěvek od města získá, nesmí deset let změnit způsob užívání stavby nebo změnit vlastnické právo, pokud však nepůjde o přímého příbuzného.