Jde o nemovitost, která dříve patřila zdejší Střední škole výroby hudebních nástrojů a nachází se v ulici Pod Nádražím. Město ji před lety koupilo a chtělo ji přestavět na byty a nové zázemí s pečovatelskou službou. S projektem za 26 milionů korun měla tehdy pomoci dotace. Ta však nevyšla a Kraslice navíc poté odkoupily od Karlovarského kraje budovu bývalého internátu na sídlišti Sever, ve které by v budoucnu mohlo vzniknout prakticky to samé. V objektu Pod nádražím se navíc objevily zásadní chyby v projektu. Začal se také finančně velmi navyšovat. "Jde o zmařenou investici ve výši čtyř milionů korun a město se od akce rozhodlo odstoupit. Nyní se objekt pokusíme prodat," potvrdil starosta Kraslic Jan Šimek. Bývalý starosta Otakar Mika uvedl, že dotaci měli tehdy slíbenou ale nevyšla, protože firma která měla realizaci provést, nebyla schopna dodržet závazky. "Stáli jsme tehdy před rozhodnutím co dál. Došli jsme k závěru, že ztráty by byly ještě větší a proto se rada města rozhodla akci zastavit. Ztratila opodstatnění i kvůli následné koupi internátu. Ten projekt neměl nikdy vzniknout," řekl Mika.

Jeden ze současných zastupitelů Jaroslav Souhrada, který zasedal i v tom předchozím, sdělil, že za zmařeným projektem stojí liknavost bývalého vedení města a nekvalitní projekt. Další bývalí zastupitelé se přidali s tím, že do akce zasáhla i válka na Ukrajině, mnohonásobně zvýšené ceny materiálu a neschopnost stavebních firem.

Poliklinika v Kraslicích
Kraslice podpoří provoz polikliniky. Přidat by se měly i okolní obce

Řada měst a obcí řeší nedostatek kvalitních projektantů. Mnozí podle nich špatně plní své povinnosti a zadavatel pak začíná být ze spolupráce mnohdy frustrovaný. Známý je projekt Krejcarové lávky přes řeku Ohři v Sokolově. Měla už být dávno hotova, ale stále neslouží lidem. Podle investora, jímž je ministerstvo financí, byl termín dokončení výstavby průběžně upravován vzhledem ke skutečnostem, které se vyskytly na stavbě, i k některým chybám a nepřesnostem projektu. V neposlední řadě v pořadí již několikátý posun termínu dokončení ovlivnila i pandemie a změny cen stavebních surovin.

V zásadních projektech, které zadává Sokolov, má město od roku 2020 ve smlouvách pojistku. Aby už nemusel, jako dříve, platit navíc za takzvané vícepráce, tedy za dodatečné stavební práce. Pokud chyba udělá projektant a částka za vícepráce bude vyšší než 50 tisíc, chce město pokutu pět tisíc korun plus jedno procento ze zakázky.