Vlastnoručně vyrobenými a nazdobenými srdíčky potěší předškolní děti z Kraslic matky, jimž se předčasně narodilo miminko, a tak v nemocnici netrpělivě čekají, až budou moci se svými ratolestmi domů. Zapojily se totiž do projektu Mámy pro mámy, který pořádá občanské sdružení Nedoklubko, působící nejen v Karlovarském kraji, ale v celé republice.

„Projekt Mámy pro mámy vznikl proto, že předčasné narození je pro rodinu i miminko obrovskou zátěží a sebelepší lékařská péče nedokáže zmírnit všechny jeho dopady na psychiku a vztahy v rodině. Každým rokem se v České republice narodí téměř osm tisíc miminek dříve, než by mělo, a musí často několik prvních týdnů i měsíců svého života prožít v inkubátoru. Pro rodiče jsou první týdny velice psychicky náročné. Především maminka trpí pocity beznaděje, selhání, bezmoci, sebeobviňování, strachu radovat se z narození miminka. V tento čas se i zdánlivě malá pomoc může stát v srdci obdarovaného pomocí nezměrnou a projev pochopení a empatie dokáže nesmírně povzbudit a potěšit,“ řekla koordinátorka projektu pro Karlovarský kraj Veronika Hřebejková. „To je hlavní myšlenkou našeho svépomocného projektu, kdy chceme potěšit malými, vlastnoručně vyrobenými dárky matky, které zůstávají v nemocnicích s prázdnou náručí a vyděšeným srdcem,” uvedla koordinátorka.

Do projektu se v Kraslicích zapojila mateřská škola Barvička, ze které poputuje do nemocnice šestnáct srdíček. „Srdíčka vyráběly děti společně s rodiči doma. Byli jsme překvapeni, jak krásné výtvory se ve školce sešly,“ pochvalovala si ředitelka mateřinky Dagmar Malečková. Srdíčka budou předána v karlovarské nemocnici na jednotce intermediární péče pro patologické novorozence, která poskytuje péči o děti nezralé, s nízkou porodní váhou nebo děti s poruchami životních funkcí.

Za zmínku také stojí, že kraslická mateřinka rovněž pro sdružení Neklubko uspořádala sbírku pro rodinu, jež se po narození trojčat ocitla v tíživé finanční situaci. Ze školky tak poputují hračky, zavinovačky, oblečení nebo třeba deky.

Nedoklubko je celorepublikové občanské sdružení, které si klade za cíl pomoci předčasně narozeným dětem a jejich rodinám. Snaží se podle Hřebejkové rodičům zajistit dostatek informací, podpořit je psychicky i emočně. „Pomáháme jim najít odborníky i jiné rodiče s podobnými problémy. Propojujeme svět odborníků a rodičů, informujeme veřejnost o problematice předčasného porodu a usilujeme o zlepšení péče o nedonošené děti a jejich rodiny. Naše činnost je založena na dobrovolnictví a nejsme doposud financováni z žádných státních zdrojů. Našimi prostředky jsou drobné finanční dary jednotlivců, členské příspěvky a firemní dary,“ doplnila.