Velitel městské policie Miroslav Dörfler zdůrazňuje, že zde nejsou jen kvůli represi či vybírání pokut, ale jsou připraveni zejména pomoci místním občanům.

„V současné době má městská policie v Kraslicích oficiálně dva strážníky, kteří mohou vykonávat službu, a jednoho strážníka čekatele, který je momentálně ve škole v Příbrami. Ten by mohl začít sloužit od července. Pak máme vytipovaného ještě jednoho kolegu a toho pátého bychom rádi našli ve výběrovém řízení, které bude v září. Tam zároveň budeme ve výběrovém řízení hledat dva asistenty prevence kriminality, kteří by zde měli začít také působit. Na asistenty poskytuje finance Ministerstvo vnitra," říká velitel strážníků, který má za sebou bohaté zkušenosti u státní policie, kde pracoval předchozích 25 let. Neméně zkušený je i jeho kolega, který do Kraslic přišel s dvaadvacetiletou praxí u městské policie. Oba dva se shodují v tom, že nejdůležitější je vybrat si ty správné kolegy.

Městská policie Kraslice.Městská policie Kraslice.Zdroj: Deník/Roman CichockiV tomto počtu nemají strážníci šanci pokrýt služby 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Sloužit budou především v týdnu, o víkendech budou moci pomáhat při větších kulturních akcích města nebo například při nadcházejících volbách, kde už je budou občané vidět. Jinak fungují strážníci na telefonu a prozatím ve dvou. Služebnu mají v městské budově v ulici Dukelská v místech, kde sídlil odbor dopravy. Ten se přestěhoval o patro níž do míst, kde byla kdysi Komerční banka. Prozatím pracují v provizorních podmínkách. Na budoucí služebně se to hemží stavebními dělníky, kteří zázemí městské policie dodělávají. Dovybavit se musí i nové služební auto strážníků, jímž je suzuki s pohonem všech čtyř kol.

Staré náměstí v Sokolově.
Více stínu a chládku. Staré náměstí se zazelená, předzahrádky zůstanou

„Při své první společné službě v terénu jsme hned úspěšně vyřešili oznámení o černé skládce. Dále jsme řešili konzumaci alkoholu na veřejnosti, kouření na zastávkách či parkování vozidel, která blokují dopravu. S lidmi to řešíme domluvou, pokud to nikam nepovede a přestupky se budou opakovat, nastoupí pokuty," říká Dörfler.

Ten se vyjádřil i ke komentářům na instalování radarů pro měření rychlosti. „Rozhodně to není kvůli vybírání peněz. Lidé si mohli všimnout, že je měření před základní školou, kde je velký pohyb dětí přes velmi frekventovanou silnici ze sousedního Německa. Město tím chce zajistit především bezpečnost dětí. Lidé také hodně řeší, zda musíme umístit na silnici cedule o měření. Ze zákona ta povinnost není, město o měření musí pouze informovat. V tomto případě se však rozhodlo značky nainstalovat, aby upozornilo na měřený úsek. Opět opakuji, nejde o výběr peněz, ale o bezpečnost dětí," konstatuje Dörfler.

Cvičení složek IZS Medard 2024.
Několik hodin pátrali na Medardu po pohřešovaných osobách. Naštěstí pouze cvičně

Po dokončení služebny přejde na strážníky i celý městský kamerový systém. Důležitá je podle velitele i prevence kriminality. Budou docházet do mateřských i základních škol a prevenci vidí jako důležitou součást svého působení ve městě. Samozřejmostí je spolupráce se státní policií. Proběhla také jednání s městskou policií v sousední Rotavě o vzájemné spolupráci. Podle velitele čerpají inspiraci u městských policií i v jiných městech.

Z řad občanů zaznívaly hlasy volající po zřízení městské policie už dlouho. Jejich pocit bezpečí se snižuje. „Samospráva nemá mnoho šancí bez městské policie ovlivnit právě pocit bezpečí svých občanů,“ řekl mimo jiné starosta Kraslic Jan Šimek. V rozpočtu pro rok 2024 muselo město najít předpokládané náklady ve výši zhruba pěti milionů korun. V rámci diskuze na kraslickém zastupitelstvu zazněl návrh, aby činnost městské policie byla vykonávána prostřednictvím Městské policie Rotava nebo Městské policie Sokolov na základě veřejnoprávní smlouvy, kdy by byl k dispozici strážník, který by vykonával svou činnost pouze na území Kraslic.

Záchranáři cvičili evakuaci 120 osob z lanové dráhy
Výška, krvavá zranění, panika. Záchranáři cvičili evakuaci 120 osob z lanovky

„Tuto možnost jsem diskutoval jak se starostou Sokolova Petrem Kubisem, tak i starostou Rotavy Michalem Červenkou, kteří shodně takovýto návrh nevidí jako reálný a nepovažují jej za smysluplný," dodal Šimek.

V současné době plnohodnotnou městskou policií v kraji disponují města Aš, Františkovy Lázně, Cheb, Chodov, Karlovy Vary, Kraslice, Kynšperk nad Ohří, Loket, Mariánské Lázně, Nejdek, Nové Sedlo, Ostrov, Potůčky, Rotava a Sokolov.