Technické služby v Kraslicích začnou při zimní údržbě po dlouhých desítkách let používat také sůl. Její sypání na ulice dosud zakazovala vyhláška, kterou schválila radnice v roce 1975. Rada města ji minulý týden zrušila. Důvod? Sůl má pomoci při údržbě špatně sjízdných silnic, na které běžná technika nestačí.

„Vyhlášku o zákazu používání soli na území Kraslic jsme tehdy schválili kvůli stížnostem lidí, že sůl vytváří břečku, ve které se nedá chodit. Dalším důvodem byl fakt, že sůl ničila obuv,“ zavzpomínal zastupitel Leopold Bernard. Nyní technické služby nebudou sůl sypat po celém městě. Podle místostarosty Otakara Miky se bude používat jen v místech, kde je špatná sjízdnost. Jedná se například o Glassberg, Zelenou horu, lokalitu Tisová nebo Na Vyhlídce. „Sami jsme si vyzkoušeli, že do některých míst se dá jen těžko vyjet a sůl by mohla pomoci. Technické služby ji budou sypat opravdu jen v kritických místech, rozhodně ne na rovině a chodnících,“ řekl Mika. Používání prý nebude extrémní, a tak se neočekává ani špatný dopad na životní prostředí.

V Kraslicích je letošní zima poměrně mírná. I tak ale technické služby mají plné ruce práce. To při návalech sněhu a následných oblevách. „Za jediný den jsme podle plánu zimní údržby objeli Kraslice třeba i třikrát. Jeden cyklus přitom trvá pět hodin,“ sdělil ředitel Technických služeb Kraslice Robert Vopička. I tak se objevují stížnosti na zimní údržbu. „Bohužel s rozbředlým sněhem lze bojovat těžko. Jinak máme v případě potřeby v permanenci veškerou techniku,“ řekl ředitel minulý týden na jednání městského zastupitelstva.