Už ve třinácti letech si Matěj Secký z Kraslic na Sokolovsku vyráběl trika s vlastními potisky. Důvod byl jednoduchý, na ta značková prostě v mládí nebyly peníze. Dnes, o patnáct let později, si jeho výtvory mohou lidé klidně koupit. A to pod značkou Truth.

Truth v překladu znamená pravda, pravdivost, co si můžeme tedy pod touto vaší značkou představit?
Tento název v podstatě vykrystalizoval z určitých pocitů a vnějších vlivů, kterými na mě společnost působila a v podstatě stále působí. Není jednoduché popsat, jak k této myšlence došlo, ale i tak to zkusím. Když jsem přemýšlel nad tím, jaký dát název oděvní značce oblečení pro mladé lidi, kteří mají rádi určitý styl, tak mě napadala hromada názvů, ale ani jeden mě neoslovil natolik jako Truth. Beru to tak, že Truth znamená pravda a pravda je důležitá pro celkovou společnost. Bez pravdy nemůže nic fungovat v pořádku. Pravý opak pravdy je lež a ta je špatná.

Je vám 28 let, kdy se ve vás zrodila myšlenka mít a zaregistrovat si vlastní oděvní značku?
Designy a takzvaně ´podomácku´ jsem začal vyrábět už ve třinácti letech, kdy mne inspirovala skatekultura, která přicházela z Ameriky. Trika jsem si nemohl dovolit kupovat, tak jsme si dělali s kamarády vlastní designy. A v té době vznikla myšlenka na značku Truth. To bylo v roce 1997. Značku Truth jsem zaregistroval v roce 2004, když jsem po škole přemýšlel, co s načatým životem. Vrhnul jsem se na obchod a za pomoci výhodného úvěru od Evropských fondů na podporu průmyslu a podnikání pro začínající podnikatele jsem pořídil profesionální zařízení pro tisk triček a výrobu dalších reklamních výrobků.

Jablko asi nepadlo daleko od stromu, neboť vaše matka se také zabývá oděvnictvím?
Ano, moje matka Alena Secká se celý život zabývá výrobou a návrhem dámské a pánské konfekce na zakázku, spolupracovala s různými českými návrháři a značkami oblečení. Jinak skoro celá moje rodina je umělecky zaměřená. Strýc Karel Vedral byl malíř, který tvořil krásné scenérie na toulkách přírodou a dále zachytil malbou nejhezčí místa v okolí Kraslic. Děda František Vedral pak vytváří kovové plastiky hmyzu a postav.

Do jakého stylu byste Truth zařadil?
Truth bych zařadil do freestyle fashion, přičemž mojí prioritou triček a mikin je fakt, že každý kus je originál. Nestane se, že byste potkali člověka v úplně stejném kusu oblečení.

A teď k vlastnímu procesu výroby. Jak probíhá a jak vzniká design?
V první řadě musí být samozřejmě nápad, následně probíhá hodnocení designu a samotné grafické zpracování, výběr techniky tisku, materiálů a samotný tisk.

Kde čerpáte inspiraci při tvorbě jednotlivých designových prvků?
V čistém designu, základních grafických prvcích, stylových nápisech. Při naší práci klademe důraz na čistý decentní detail, který zaujme svým umístěním a tím pádem vás bude odlišovat.

Vše tvoříte v malém, sedmitisícovém příhraničním městě Kraslice na Sokolovsku. Jaké máte s vaší značkou ambice?
Oblečení nabízím ve vlastním obchodě a máme pár dalších obchodů, kde se Truth také prodává. Chci ale zdůraznit, že je to spíše hobby a neplánovali jsme nějaké větší prosazení značky na trhu, jelikož to chce do začátku hromadu peněz a jistota navrácení investice není stoprocentně jistá. Jelikož vlastníme zařízení pro výrobu velkoplošných tisků a výrobu grafiky jako řezací plotry a tiskárny pro malonákladový digitální tisk a další zařízení, tak jsme se dali směrem produkce reklamy. Truth už tak není pouze oděvní záležitostí, ale podepisuje si i pod výrobu reklamních stojanů, billboardů, směrových tabulí nebo třeba polepů na auta.

V Kraslicích provozujete i Free Club, který je zajímavý mini U-rampou přímo v jeho útrobách, které slouží i jako pódium pro koncerty. Jak se dají tyto dvě činnosti skloubit?
Skloubit se určitě dají, Free Club jsem založil před pěti lety. Byl to spontánní nápad. Viděl jsem prostor, do kterého se vejde minirampa pro skateboarding a bude celoročně přístupná pro kamarády a známé. Je to paradox, ale až následně mě napadlo k tomu udělat bar a občerstvení a pořádat doprovodné kulturní akce. Trochu mi takové místo v Kraslicích chybělo, tak jsem jej vytvořil.
Snažíme se pak podporovat mladé sportovně založené lidi, neziskové akce jako různé sportovní závody a koncerty na Kraslicku a v okolí. Jde třeba o fourcrossové závody v Kraslicích, snowboardové závody na Bublavě, streetballové turnaje nebo maturitní plesy.

Posuňme se třeba o deset let dál. Jak byste chtěl, aby značka Truth za tu dobu vypadala?
Byl bych velice rád, kdyby se dostala do širšího povědomí lidí. Ne jako spotřební zboží, ale jako produkt zastupující mladou progresivní generaci sportovců, muzikantů nebo výtvarníků.