Plagiáty značkového zboží, výrobky bez českého návodu, neoznačené stánky nebo dokonce vůbec neoznámené provozovny. Tak to vypadá po opětovných raziích na asijské tržnici v Hraničné u Kraslic. Policisté, hasiči, Česká obchodní inspekce a pracovníci kraslického živnostenského úřadu tam stánky kontrolovali v pátek.

Když na místo dorazili, trhovcům stačil jen moment k tomu, aby stánky opustili. Práce se tak opět zkomplikovala. I tak se ale ukázalo, že na tržnici se prodává nelegální zboží. Česká obchodní inspekce tam zajistila stovku plagiátů ve třech z jedenácti kontrolovaných stánků, pirátská CD a DVD nosiče. „Problémem je často zjistit, komu stánek patří. Stále udělujeme pokuty za špatné označení. Situace seopakuje,“ řekla na místě jedna z pracovnic kraslického živnostenského úřadu. Na místě udělila hned několik pokut za to, že Vietnamci neuměli česky, i když tu podnikají na živnostenský list. „Nerozumím česky,“ znělo stále tržnicí.

Na kontrolu prostor tržnice se zapojila čtyřicítka lidí. Policisté se zaměřili na pátrání po hledaných osobách a věcech a drogách. Kontrolovali také přijíždějící a odjíždějící vozy z tržnice. „Celkem jsme zkontrolovali přes padesát osob a dvacítku vozidel. Udělili jsme pokuty za necelé dva tisíce korun,“ sdělil krajský policejní mluvčí Pavel Valenta.

V pěti případech pracovníci ČOI uložili pokuty celkem za sedm tisíc korun za méně závažné nedostatky. Uvedla to mluvčí ČOI Miloslava Fléglová s tím, že i přesto patří tamní tržnice mezi jedny z méně problémových.

Samotní hasiči se pak zaměřili na dodržování podmínek požární bezpečnosti, zejména na vybavení stánků přenosnými hasicími přístroji a na volné únikové cesty. „Oproti minulé kontrole, kdy jsem zaznamenali závažné nedostatky, se však situace zlepšila,“ konstatoval mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Prostor tržnice patří městu Kraslice, které ho pronajímá soukromému subjektu. Ten následně vybírá nájemné od jednotlivých stánkařů. Ročně městská kasa inkasuje zhruba 1,8 milionu korun. Podle místostarosty Kraslic Otakara Miky nastává otázka, zda současnému nájemci vzhledem k výsledkům razií dál prodlužovat smlouvu. „Pokud se bude situace dál opakovat a na tržnici se budou porušovat zákony, navrhnu, aby smlouva nebyla dál prodloužena,“ sdělil Mika. Připustil však, že částka 1,8 milionu korun ročně za pronájem tržnice je pro rozpočet město zásadní. „Nicméně nechceme být závislí na podnikání, kde se prostě zákon nedodržuje. Věřím, že na tak lukrativní pozemek, jakou tržnice je, bychom sehnali jiného pronajímatele,“ doplnil.