Padne čtyřiadvacátá hodina, číšník nebo obsluha baru přijdou hosta zkasírovat a podnik zavře. Přesně tak to může vypadat v Kraslicích. S omezenou provozní dobou restaurací, barů a heren počítá nová vyhláška o veřejném pořádku.

Jejím návrhem se budou v polovině měsíce zabývat tamní zastupitelé na mimořádném jednání. Vedení města doufá, že o ní přijde diskutovat i veřejnost. Lidem navíc přijdou do schránek anketní lístky, ve kterých se budou moci k problematice vyjádřit. „Rozešleme dva tisíce anketních lístků,” řekl místostarosta Kraslic Otakar Mika.

Návrh nové vyhlášky dělí Kraslické na dva tábory. Jedni doufají, že díky vyhlášce zmizí z ulic opilci a výtržníci, kteří ruší noční klid. Druzí, včetně podnikatelů, pak o omezení nechtějí ani slyšet. „Ať město omezí provoz těch zařízení, kde je problém, ale proč omezovat provoz slušných restaurací?” ptá se Hana Mesárošová.

Že lidé chtějí větší klid v ulicích, ukázaly v Kraslicích nedávné Hovory s občany. Řada lidí poukazovala na hluk z diskoték, nočních barů a heren. „Už bych se chtěla v klidu vyspat,” řekla na setkání se zástupci města jedna z obyvatelek. Městu je podle Miky jasné, že vyhláška je diskutabilní. Hlasovat budou moci zřejmě lidé i na internetu. Otázkou podle Miky je, jakou váhu výsledek takové dotazníkové akce má.

Anketa na internetu proběhla i v Sokolově, kde je omezení provozní doby také palčivým tématem. Dvaašedesát procent respondentů dřívější uzavírání restaurací, barů a dalších podniků odmítlo.

Výsledek vedení města poměrně překvapil. Očekávalo, že bude opačný. Do ankety se během měsíce zapojily téměř dva tisíce lidí. Sokolov tak zřejmě bude respektovat postoj místních a provoz těchto zařízení neomezí.