Přívalu nepřizpůsobivých občanů do města se obávají lidé v Kraslicích. Koluje mezi nimi informace, že se tam má přistěhovat až osmdesát sociálně slabých rodin. I samotné město, které sužuje poměrně vysoká nezaměstnanost, informace znepokojila. Místostarosta Kraslic Otakar Mika připustil, že i radnice se touto otázkou zabývá.

„Slyšel jsem, že se k nám mají přistěhovat nepřizpůsobiví. Nikdo neví, co je na tom pravdy,” říká Simon Lorenz z Kraslic. Ten má v čerstvé paměti situaci z předešlých let, kdy se do soukromého panelového domu na sídlišti Sever přistěhovaly desítky romských rodin. „Bydlím hned vedle a každý den jsme viděli, jak objekt devastují. Na sídlišti dělali Romové nepořádek a o krádežích ani nemluvím,” vzpomněl. Obdobně hovoří i Roman Kotilínek. „Lidé se o tom hodně baví. Jak to ale je, nikdo netuší,” řekl.

Obavy se začaly šířit poté, co Miroslav Matušek, majitel soukromého panelového domu, kde dříve nepřizpůsobiví bydleli a naprosto ho zdevastovali, začal s jeho rekonstrukcí. V rozhovoru pro Deník veřejnost ujistil, že byty, které mají sloužit jako sociální, bude přidělovat jen po dohodě s městem, za jasně daných kritérií. „Na předvýběru spolupracuji se sociálním odborem kraslické radnice. Romy už tam rozhodně stěhovat nebudu, nenechám si majetek znovu zničit. Nejsem blázen,” ujišťoval Matušek. Ten do opravy podle svých slov investoval 14 milionů korun, přičemž na rekonstrukci získal dotaci okolo čtyř milionů. „Jeden vchod je už hotový a druhý zhruba ze čtvrtiny,” doplnil.

Místostarosta Mika potvrdil, že Matušek se sociálním odborem komunikuje. Deníku se podařilo zjistit, že odbor posuzoval zatím dvanáct žádostí. Jedenáct z nich nevyhovělo, jednalo se právě o sociálně slabé, a to ze sousední Rotavy. Jen jedna daným kritériím odpovídala.

Mluví se také o tom, že sociálně slabé rodiny by se měly stěhovat do pavilonu bývalé městské nemocnice, kterou koupil podnikatel Karel Čonka. Ten to kategoricky odmítl. „Nevím, kde se tato fáma vzala. Je to naprostá hloupost. Nestačil jsem se divit, když jsem to slyšel,” řekl. Objekt chce přestavět na dům pro seniory, nebo ho s tímto projektem prodat.

Zástupci radnice se problematikou údajného přívalu nepřizpůsobivých budou zabývat ve středu na Hovorech s občany. Ty se uskuteční v sále základní umělecké školy od devatenácti hodin.