Přední evropský výrobce dechových hudebních nástrojů Amati–Denak Kraslice přes léto zřejmě zažehnal finanční krizi. Ta vyvrcholila před několika měsíci po krachu významného odběratele v USA. Vedení firmy hovoří o tom, že Amati má nyní dostatek nových zakázek, které se ani nestíhají plnit.

Amati dokončuje restrukturalizaci firmy, aby se její stav stabilizoval. Firma už přestala vyrábět takzvaně na sklad a vyrobené nástroje už míří rovnou za odběratelem. „Nevyrábíme už například školní nástroje, neboť ty už nebyly na trhu konkurenceschopné kvůli levnějším a méně kvalitním nástrojům z Číny,“ řekl výrobní ředitel Amati Václav Hnilička. Firma se podle jeho slov začala orientovat více na východ, kde získala zakázky například v Rusku, Saudské Arábii nebo Koreji.

Amati čeká koncem měsíce další jednání s bankami. Ty vyšly podniku vstříc, když zmírnily splátky úvěru. Koncem měsíce se společně mají domluvit na financování výroby do konce roku. „Bezpochyby si myslím, že Amati je z nejhoršího venku,“ poznamenal Hnilička.

Dosavadní kroky Amati nekritizují ani odbory. Pro ně je prioritou, aby lidé dostávali své peníze včas a v plné výši. „To se už nyní děje. Situace se ve firmě zklidnila,“ řekl šéf odborů Milan Šudák. Prioritou podle jeho slov je, aby zaměstnanci dostali do konce roku vyplaceno takzvané osobní platové rozpětí, o které lidé v době finanční krize přišli. „Peníze vyplatíme,“ reagoval Hnilička. Ten dále uvedl, že někteří ze zaměstnanců dostali přidáno o osm procent. „Přešli z úkolové mzdy na hodinovou. Mají tak jistotu výdělku,“ poznamenal ředitel. Odbory tvrdí, že si tak Amati chtěla udržet špičkové zaměstnance. „Naším cílem ale je, aby se mzdy zvedaly plošně,“ uvedl Šudák.

Od začátku restrukturalizace opustila firmu necelá stovka lidí. Tu podle Hniličky tvořili z padesáti procent důchodci a lidé, kterým končila pracovní smlouva. Část pak odmítla přejít na jinou práci. Vedení fabriky sdělilo, že propouštění je už u konce. Několik lidí navíc díky dostatečnému počtu zakázek přijalo.
I samotní zaměstnanci tvrdí, že situace v dílnách je klidnější. „Sice dělá člověk jinou práci, ale už alespoň máme jistotu, že své peníze dostaneme. Za poslední měsíce se zaměstnavatel ani jednou nezpozdil,“ řekl zaměstnanec firmy, který si nepřál zveřejnit jméno.