Na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže se kvůli sporům o lukrativní pozemky u státních hranic obrátí radnice v Kraslicích. Na nich má stát napůl městská benzínka s firmou DVT Gastro. I když smlouvu obě strany podepsaly zhruba před čtyřmi lety, pozemky leží ladem. Město i investor mají za to, že za průtahy může stát konkurence.

Konkrétně jde nyní o žalobu firmy CZK Plus, která si dělá na pozemky nárok. Před lety se přihlásila do výběrového řízení. To však nikdy nevyhrála. Že výhradním vlastníkem je město, už rozhodl Okresní soud v Sokolově. Firma se ale odvolala k plzeňskému krajskému soudu. Kvůli tomu je pozastaveno stavební řízení. Výstavbu čerpací stanice tak čekají další průtahy. „Domníváme se, že tyto průtahy jsou uměle vytvářené, aby se zamezilo výstavbě konkurenční čerpací stanice. Chceme proto znát stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže,“ řekl starosta Kraslic Zdeněk Brantl.

Zpočátku už výstavbu blokovali další účastníci řízení. Jednalo se o občanská sdružení, která podle zákona musí být do jednotlivých řízení přijata. Následně však mohou být vyškrtnuta. Otevřeně se hovoří o tom, že byla založena zcela úmyslně. „Takto začaly první průtahy. Proti jednotlivým rozhodnutím se pak sdružení odvolávala,“ řekl za DVT Gastro Dušan Secký. Firma už delší dobu avizuje, že jí dochází trpělivost. Navíc viní stavební úřad z nečinnosti a hodlá podat stížnost ke krajskému úřadu. „Stavební úřad nepostupuje standardním způsobem. Za průtahy stojí i on,“ řekla již před časem právnička firmy Naďa Ann Olchovski. DVT dokonce zvažuje vypovězení smlouvy a náhradu ušlého zisku. „Doba, kdy Němci jezdili hojně tankovat, je pryč. Ty čtyři roky, co nám utekly, jsou znát,“ doplnil Secký.

Jednatel firmy CZK Plus Pavel Janoušek včera odmítl cokoliv komentovat. Neodpověděl ani na otázku, proč si CZK nárokuje lukrativní pozemky u státních hranic nebo jak vnímá nepřímá obvinění, že za průtahy může stát právě ona. „Nebudu zatím nic komentovat. Vše mají nyní v rukou právníci,“ uvedl Janoušek.