Čtveřici řidičů čtyřkolek, kteří se vydali i se svými dětmi na výlet na Kraslicko, hrozí pokuta až padesát tisíc korun. Rybářská stráž na ně přivolala policii, když vjeli do řeky Svatavy. Odborníci tvrdí, že ohrozili vzácné vodní živočichy. Řidiči se zase brání, že se řekou snažili dostat z nouzové situace.

Jedním z řidičů byl jednatel Dopravní zdravotní služby Mezdos Sokolov Jaroslav Mezera. V rozhovoru včera řekl, že jedné ze čtyřkolek se při jízdě po strmé cestě zadřel motor. Čtyřkolku se pokusili vytáhnout lany, avšak bezvýsledně. „Jedinou možností bylo projet řekou, ve které bylo pouhých dvacet centimetrů vody. Jenže když jsme do ní vjeli, nedařilo se najít bezpečnou cestu, kudy z ní. Na jedné straně byly skály a na druhé bažina. Proto jsme se rozhodli, že pojedeme dál. Doufali jsme, že nějaký výjezd najdeme. Přitom jsme rozbitou čtyřkolku táhli na laně. Nebyl to úmysl,“ líčí Mezera.
Při jízdě je ale nachytala rybářská stráž a přivolala policii. „Případ vyšetřujeme. Pak vše předáme Městskému úřadu v Kraslicích, který zahájí správní řízení,“ uvedl šéf kraslických policistů Karel Stodola. Řidičům hrozí pokuta.

Vedoucí odboru životního prostředí Jiří Hejkal uvedl, že řidiči porušili zákon o ochraně přírody. „Vodní tok je totiž významný krajinný prvek. V tomto úseku žijí chráněné druhy ryb, jako jsou například střevle potoční nebo vronka obecná. Navíc může dojít i k ropnému znečištění vodního toku. Do řeky se prostě vjet nesmí. To jen na zvláštní povolení,“ řekl Hejkal.

Mezera podle svých slov ani netušil, co se kolem průjezdu řekou rozpoutá. „Abych řekl pravdu, nestačím se divit, jaká je z toho aféra. My odpovědnost přijímáme. Jen jsme se dostali do patové situace, ze které jsme se potřebovali dostat,“ doplnil.

Policie na Kraslicku má s řidiči čtyřkolek stále větší problémy. Nejen přímo v Kraslicích, ale také například v Bublavě, kde čtyřkolky jezdí po lesních cestách. „Registrujeme stížnosti od lidí. Policie na místa jezdí. Bohužel v mnoha případech už jsou řidiči pryč. Snažíme se tyto lokality hlídat, častěji tam vysíláme hlídky,“ uzavřel Stodola.