Kolem tisícovky lidí se ve čtvrtek odpoledne připojilo k demonstraci proti kamionům v Kraslicích. Nechtějí se spokojit s tím, že zhruba za rok, po opravě silničního průtahu, budou moci přes hraniční přechod jezdit nákladní vozy.

Vstupem Česka do Schengenského prostoru totiž skončí omezení na hraničních přechodech, přičemž v Kraslicích je povolen průjezd pouze vozům do 3,5 tuny. „Kamiony patří na dálnice. Město by hrozně poškodily. Není možné vykupovat ekonomický zisk zdravím lidí,“ hlásil šéf petičního výboru Otakar Mika. Výsledek petice, kterou již podepsalo kolem tisíce lidí, bude adresovat ministru životního prostředí Martinu Bursíkovi. Odpověď čeká ještě do konce roku. „Chceme docílit toho, když ministerstvo chrání rostliny a živočichy, aby chránilo i lidi,“ doplnil Mika.
Na stranu Kraslic se postavili i zástupci kraje. Radní Luboš Orálek slíbil, že zadá odborníkům vypracovat studii případných dopadů na životní prostředí.

„Pokud se ukáže, že dopady by byly špatné, bude se tím moci radnice v Kraslicích řídit,“ uvedl.
Právě státní úředník na kraslické radnici bude mít konečné slovo. „Žiji také na Kraslicku a jako člověk jsem samozřejmě proti tomu, aby Kraslicemi projížděly kamiony. Jako státní úředník však musím postupovat v mezích zákona,“ uvedl ještě před demonstrací prozatímní vedoucí odboru dopravy kraslické radnice Petr Müller.

Demonstrace. V novodobé historii ji Kraslice nepamatují. Teda až do čtvrtka. Je půl třetí a na náměstí se začínají scházet stovky lidí. Chtějí protestovat proti tomu, že přes místní hraniční přechod budou moci za rok, po opravě silničního průtahu, jezdit kamiony. Vstupem ČR do Schengenského prostoru totiž skončí omezení, kdy přes přechod mohly jen vozy do 3,5 tuny. „To nesmíme dopustit,“ hlásí šéf petičního výboru Otakar Mika. Jsou tři hodiny odpoledne. Na náměstí přibývají další lidé a hromadně podepisují petiční archy. „Máme už necelou tisícovku podpisů,“ hlásí členka petičního výboru Pavlína Poledňáková. Takové množství podpisů se podařilo nasbírat během pouhé půlhodiny. Přesně tak dlouho demonstrace trvala. „Petiční archy budou k dispozici ještě čtrnáct dní. Pak je pošleme na Ministerstvo životního prostředí,“ uvedl Mika. Očekává, že se pod petici, kterou podepsali i lidé z přilehlých obcí, ale i například ze Sokolova, podepíší další tisícovky lidí. „Do konce roku bychom měli znát reakci ministerstva. O všem budeme veřejnost informovat,“ dodal Mika.