Na místa obvodního oddělení policie, kam by se běžně nedostali, se včera podívali školáci z Kraslic. Policisté pro ně připravili den otevřených dveří, aby se blíže seznámili s tím, jaké zázemí mají při své práci. „Se školami spolupracujeme v rámci preventivních projektů, a tak jsme chtěli, aby si děti oddělení prohlédly,“ řekl kraslický policejní preventista Josef Chlouba.

Obvodní oddělení policie v Kraslicích prošlo jako desítky dalších v republice výraznou obměnou díky projektu P1000 Ministerstva vnitra, kdy se služebny přeměňují tak, aby měly všechny stejnou tvář. Hned v úvodu policisté dětem ukázali místnost pro veřejnost. Zajímavostí v Kraslicích je, že tam policisté mají akvárium s rybičkami. „Jsou to policejní rybičky, které mají speciální výcvik. Dostřel mají dvacet metrů a vydrží čtrnáct dní bez potravy,“ vtipkoval policista Chlouba. Poté školákům ukázal trezory, do kterých musí policisté uschovávat své zbraně. Nechyběla ani prohlídka místností, kde policisté vyslýchají nejen pachatele, ale také svědky. Děti se také dozvěděly, co patří do výbavy policisty, a dozvěděly se, jak funguje kamerový systém.

Největší atrakcí však byla policejní cela, kterou si děti samy vyzkoušely. „Jak dlouho tady může být zloděj zamčený a jak chodí na záchod?“ ptal se jeden z žáků. „Může tady být osmačtyřicet hodin a na toaletu může kdykoliv na požádání v doprovodu policisty,“ odpověděla policistka Martina Hájková.
Den otevřených dveří zakončila prohlídka nových policejních oktávií. Ty Kraslice získaly dvě. „Nejvíc se mi líbila policejní cela, že je vybavená tak, aby pachatel nedělal další problémy,“ řekl školák Martin Smatana. Místo policistou by chtěl být ale raději zemědělcem.