Město Kraslice začíná vážně řešit rostoucí nezaměstnanost. Už druhý měsíc za sebou je totiž regionem s nejvyšším počtem lidí bez práce. Jen za uplynulý měsíc tam nezaměstnanost vzrostla o 1,85 procenta a šplhá k dvanáctiprocentní hranici. „Situace není nijak růžová,“ poznamenal mluvčí Úřadu práce v Sokolově Jaroslav Januš.

Problémy hlásí zejména strojírenské firmy, které kvůli finanční recesi mají méně zakázek. „Nepropouští se hromadně, spíše plošně,“ uvedl Januš.
Kraslická radnice uspořádá už zítra besedu nesoucí název Globální ekonomická krize a její dopady v mikroregionu Kraslicka a možná východiska. Pozvala na ni zástupce významných zaměstnavatelů, ale i další podnikatele. „Beseda je určená i veřejnosti, aby lidé zjistili, jak na tom firmy jsou,“ uvedl místostarota Kraslic Lubomír Zach. Beseda se uskuteční v sále digitálního kina kulturního domu. Pozvání na ni přijali zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva práce a sociálních věcí a zástupci agentury Czechinvest. Patronem je poslanec Lubomír Suk.

Besedy se zúčastní například i Jiří Štípek, jednatel firmy Amati–Denak, která je nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí proslulá výrobou dechových hudebních nástrojů. Zatím podle jeho slov nelze říct, co by schůzka mohla přinést. „Seznámíme veřejnost s tím, v jaké situaci nyní firma je, co nás trápí,“ sdělil Štípek.

Světová krize se podle jeho slov zatím razantně Amati nedotýká. Dokonce se prý podařilo získat významné zakázky v USA. „Za poslední dva roky prošla společnost výraznými restrukturalizačními kroky, díky čemuž jsme zřejmě dopadům krize alespoň v nějaké míře zamezili,“ doplnil. Firma má podle Štípka nyní dostatek zakázek. Za poslední roky odešly v rámci úsporných opatření desítky lidí. Zbylých 260 zaměstnanců si chce Amati udržet. Dokonce se jí ozývají specialisté, kteří před lety odešli do sousedního Německa za tehdy vyššími výdělky. A právě některé menší výrobny hudebních nástrojů na druhé straně hranice mají nyní méně zakázek. „Pracujeme už jen čtyři dny v týdnu, a ještě máme zkrácenou pracovní dobu. Už to není, jak to bývalo,“ řekl jeden z bývalých zaměstnanců Amati. Jméno si nepřál zveřejnit.

Začátek besedy v sále digitálního kina kraslického kulturního domu je v patnáct hodin.