Rozpadající se domy jsou noční můrou Kraslic. Vinou špatné legislativy doplácí město každý rok statisíce korun za odstraňování nebo zajišťování chátrajících staveb, jejichž vlastníci o ně nedbají. Na problém upozorňuje i ombudsman. Změna zákona je ale v nedohlednu.

„Pokud budeme postupovat podle zákona, tak na to obvykle doplatí město,“ potvrzuje vedoucí stavebního úřadu Městského úřadu v Kraslicích Zdeněk Nevosad. „Když vlastníka objektu vyzveme, aby jej zajistil nebo odstranil, a on nic neudělá, musíme následně výkon rozhodnutí nařídit. Jestliže vlastník opět nereaguje, nastupuje takzvaný náhradní výkon rozhodnutí. Tedy odstranění nebo zajištění stavby musí provést náš úřad.“
Náklady však v takovém případě hradí město ze svého rozpočtu. Na vlastníkovi objektu pak částku vymáhá. „Pokud majitel neuposlechne naši výzvu a dům neopraví, tak je jisté, že nemá peníze ani na zaplacení exekuce,“ tvrdí Zdeněk Nevosad.

S radikálním řešením přišel kraslický radní Horst Dietz. „Dáme majitelům statisícové pokuty, a pokud nezaplatí, pošleme je do konkurzu a domy jim sebereme,“ bouří se. „Z prodeje pak můžeme hradit náklady na exekuci,“ doplnil. To však není v souladu se současným stavebním zákonem.
Kraslický stavební úřad je podle všeho jedním z mála, který se s problémem náhradních výkonů rozhodnutí potýká. Jiné úřady raději taková rozhodnutí nevydávají. „Žádali jsme krajský úřad, aby nám dal finanční příspěvek na náhradní výkony rozhodnutí, ale neuspěli jsme,“ konstatuje vedoucí stavebního úřadu. „Odmítli nás s tím, že na nic podobného nemají prostředky. Prý jsme v kraji jediní, kdo se do něčeho takového pouští.“ Stavební zákon totiž pouze nařizuje, kdo má výkon rozhodnutí provést. Neřeší však, kdo to bude platit.

Rozpočet Kraslic je každý rok zatěžován statisíci korunami, které jsou vydávány na odstraňování cizích prohřešků. 800 tisíc korun stála likvidace staveb v Rotavě a město je jen těžko získá zpět. 215 tisíc korun stálo zajištění nejstaršího domu v Kraslicích. Majitel alespoň nabídl splácení. Letos by pak mělo být odstraněno torzo hospody v Tisové, což vyjde na 900 tisíc korun.
Město si neví rady s tím, jak problém řešit. Dokud se nezmění zákon, je pro města zřejmě lepší dělat, že rozpadající se domy nevidí.