Spolek přátel města Kraslice bude požadovat, aby za zchátrání historického hrázděného domu v ulici 5. května v Kraslicích nesl někdo odpovědnost. Navíc neskrývá obavy, že by hrázděnce mohla v budoucnu hrozit demolice. Jedná se přitom o nejstarší, památkově chráněný dům ve městě.

Zdivo musela radnice na své náklady zpevnit, neboť se bortilo a začalo ohrožovat chodce. Střechu pak zakryla obří plachtou, aby do domu nezatékalo. „Mám ale pocit, že to už nestačí. Jednoduše řečeno, hrázděnka dál chátrá. Přitom majitel se o ni musí podle zákona starat. A to se neděje,“ řekl místopředseda spolku Otakar Mika. Už ve středu bude spolek na schůzi zvažovat, že podá nové trestní oznámení.

Vlastníkem historického domu je podnikatel z Prahy. Ten prostřednictvím právního zástupce městu vzkázal, že na opravy, které se odhadují na čtyři miliony korun, nemá peníze. Náklady za zabezpečovací práce pak začal městu loni splácet.

Jak Deník minulý týden uvedl, spolek navrhuje, aby se hrázděnku pokusilo získat město a opravilo ji z dotací. Kraslice to ale zatím neplánují.
„Teď dům akorát hyzdí tuto ulici. Má vytlučená okna. Jde z něj spíše strach, jestli z něj něco nespadne,“ řekl Radek Šejhl z Kraslic.