Kraslická strojírenská firma Kornet je v rozmachu. I tak ale očekává, že se jí dotkne světová finanční krize. Společnost totiž vyrábí i součástky pro nákladní auta a další automobilový průmysl. Ředitel firmy Miloš Ptáček očekává, že odbyt produktů bude nižší. Na druhou stranu ale dodává, že následky se dají zmírnit. Kornet proto hledá další zakázky.

Do jaké míry očekáváte, že se vás finanční krize dotkne?
Počítáme s tím, že kvůli finanční krizi bude odbyt menší. Místo strachu se však na to snažíme připravit. Pozvali jsme si odborníky, aby nás vyškolili, jak se v takové situaci chovat v tržním hospodářství. Přijali jsme proto jakýsi akční plán. V první řadě se podíváme do vlastních řad, kde se dají najít úspory, protože předpokládáme, že dojde k dočasnému snížení obratu. Na druhou stranu jsme ale zintenzivnili hledání nových zákazek, což se daří.

Například firma Amati Kraslice, proslulá ve světě výrobou hudebních nástrojů, se potýkala s vážnými problémy. Vy jste v rozmachu. Jaký je podle vás recept na to, aby české firmy měly šanci na trhu v tuzemsku i zahraničí?
Restrukturalizací prošlo mnoho firem, ale ne vždy byly uskutečněné včas. Problémy se prostě musí řešit hned. Dbáme například na úspornost. Firma si pak musí sama vychovávat schopné lidi, stále hledat nové zakázky, zvyšovat úroveň, investovat do moderních strojů nebo se zajímat o nové technologie. To je soubor věcí, který pak vede k úspěchu.

Co plánuje Kornet v budoucnu?
V současné době jsme zažádali o dotaci na digitalizaci firmy. Koupili jsme informační systém na řízení celé fabriky. V rámci toho zavádíme takzvané čipové ´píchačky´ . Zavedeme i kamerový systém kvůli bezpečnosti. Vytváříme pak nové studie na výstavbu dalších výrobních prostor.

Říkáte, že vám chybí kvalifikovaní pracovníci. Kdo tedy má u vás šanci získat místo?
Jde především o seřizovače a technology. Opravdu je problém sehnat kvalitní lidi s touto profesí. Dokážeme je přitom dobře finančně motivovat.