Policista dává uprostřed sjezdovky dýchnout do „balónku“ lyžaři, u něhož má podezření, že před jízdou požil alkohol. Zdá se vám tato scéna poněkud přitažená za vlasy? V budoucnu to může být každodenní realitou českých sjezdovek. Stačí jenom, aby se začalo důsledně kontrolovat Desatero chování na lyžařských tratích, které posvětil Nejvyšší soud.

„Je to desatero rad a návodů, jak se správně chovat na sjezdovce i v běžecké stopě, aby se předešlo úrazům,“ vysvětlil Rudolf Chlad, náčelník Horské služby Krušné hory. Podle jeho slov není vyloučené, že se skutečně policisté na sjezdovkách i u bílých stop v budoucnu objeví. „Záchranáři nemají čas vyšetřovat, zda zraněný, nebo někdo jiný, na sjezdovce požil více alkoholu, než je zdrávo. Jejich hlavním úkolem je postarat se o člověka v nouzi. Ale uniformovaný policista by byl minimálně výbornou prevencí,“ řekl Chlad.

V testu na alkohol by tak určitě neuspěli dva němečtí běžkaři, kteří se v minulém týdnu vydali na okružní cestu po českých hospodách. „Asi v osm hodin večer nám volali kolegové z německého Bergwachtu, že se dva mladí lyžaři nevrátili z túry po Česku,“ přiblížil případ náčelník krušnohorských záchranářů.
Po dvouhodinové pátrací akci, do které se vedle horských záchranářů zapojili i policisté , našli strážci zákona oba „lyžaře“ nedaleko Perninku. Oba byli namol opilí.

Provozovatelé stánků otevřeně říkají, že lidé na sjezdovkách často alkohol konzumují a pak se zpět vydávají sjíždět svahy. „Je pořádný mráz a na odbyt jde na zahřátí hlavně svařené víno a grog,“ říká obsluha bublavského rychlého občerstvení. „Když už si někdo nedokáže alkohol odpustit, měl by požívat střídmě. Ale raději vůbec ne. Alkohol na sjezdovky nepatří, stejně tak jako nepatří za volant,“ varoval lyžaře náčelník záchranářů.

Hory na Kraslicku zažily o víkendu letošní první největší nával. To díky tomu, že vůbec poprvé byly v provozu všechny skiareály v Kraslicích, Stříbrné a Bublavě. „První víkend byl úspěšný. Svahy sjíždělo několik stovek lidí,“ řekl Martin Vlček z kraslického lyžařského klubu Tatran Kraslice, který provozuje vleky Krajka a Saporo. Krajka bude od pondělí otevřená i přes den. Obdobné to bylo i ve Stříbrné a Bublavě. Chvílemi se tam tvořily fronty. „Čekání nebylo delší než tři minuty. Lyžování je i nadále ideální,“ uvedl vlekař Jan Izák ze stříbrnské kotvy.

Jiří Drozdík, Petr Kozohorský