Vietnamští prodejci z tržnice v Hraničné u Kraslic, kterou v dubnu zřejmě kvůli nedbalosti zasáhl ničivý požár, slibují, že začnou dodržovat předpisy. Právě jejich porušování je trnem v oku hasičům, policii i samotnému městu, jehož vedení dokonce zvažovalo, že trhovcům ukončí nájemní smlouvu.

Obchodníci teď sepsali seznam opatření, aby nedošlo k dalšímu požáru a tržnice si získala lepší jméno. „Dohodli jsme se mezi sebou na zákazu topení propanbutanovými lahvemi ve všech stáncích. Dále pak provedeme revizi všech elektrických zařízení," řekl podnikatel Nguyen Thanh Binh, který patří mezi ty, již mají při kontrolách vždy vše v pořádku. Při požáru přišel o svůj stánek se sklem a porcelánem. „Kontroly se budou týkat i hasicích přístrojů," poznamenal. Prodejci pak podle jeho slov odstraní přídavné stavby, které mají u svých stánků, jako například plachty, budky nebo přístřešky, aby tak nechali dostatek místa na únikové cesty. „Budeme navíc přísně monitorovat prodávající a jejich nabízené zboží, jestli například neskladují hořlavé látky, třeba pyrotechniku. To totiž bude také zakázané," doplnil Binh. Doufá, že se opatření podaří dodržet.

Binh zároveň poděkoval hasičům z obou stran hranice za rychlý a účinný zásah. „Omlouváme se obyvatelům Kraslic za neúmyslné obtěžování, které požár způsobil," uvedl. Na druhou stranu ho těší, kolik lidí podalo pomocnou ruku při likvidaci následků požáru. „Pomohly technické služby, pražské velvyslanectví, Svaz vietnamské komunity ČR, krajani z celého kraje, ale například i další vietnamští podnikatelé a místní lidi," doplnil.