Odborníci nevylučují, že historické hrázděnce v ulici 5. května v Kraslicích může v nedaleké budoucnosti hrozit demolice. Objekt, který je v soukromých rukou, je totiž v dezolátním stavu a bortí se mu zdivo. Jeho vlastník však nemá na opravy, a ještě dluží městu 215 tisíc korun za zabezpečovací práce na hrázděnce.

Osud chráněného hrázděného domu není lhostejný Spolku přátel města Kraslice. Jeho místopředseda Otakar Mika stále navrhuje, aby se o získání domu pokusilo město a snažilo se ho opravit. „Radnice má mnoho možností k získání dotací na rekonstrukce historických objektů,“ vysvětluje Mika. Rekonstrukce by podle odhadu stála kolem tří milionů korun. „Nechceme dopustit, aby takováto památka z Kraslic zmizela,“ poznamenal Mika. Představuje si, že by v hrázděnce mohlo fungovat malé muzeum. „Využití by mohlo být mnohem širší. Určitě by hrázděnka byla turisticky zajímavá,“ uvedl.

Radnice zatím o objekt neusiluje. „V rozpočtu na případnou koupi peníze nejsou,“ řekl starosta Kraslic Zdeněk Brantl. Je možné, že by se majitel chtěl objektu zbavit i za symbolickou cenu. Problém je ale také v tom, že na hrázděnku je zástava u banky.

Jak Deník uvedl již minulý týden, vlastník se pokouší od města získat splátkový kalendář na zmiňovaných 215 tisíc korun. Ty radnice tehdy vynaložila na zpevnění zdiva a přikrytí hrázděnky obří plachtou.